آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روزملی خلیج فارس

دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس پیامی به شرح ذیل صادر کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ،در این پیام آمده است :” روز ملی خلیج فارس فرصتی برای گرامیداشت هزاران سال فرهنگ، تمدن و هنر ایرانیان است. سده های پی در پی سکونت و خلق آثار شگفت انگیز فرهنگی و هنری در کرانه این دریا، تمدن دیرپا و ذوق هنری سرشار ایرانیان را نمایان ساخته است .

بندرها و جزایر آباد و پرنعمت که هریک چند سده در شمال، جنوب، غرب و شرق این دریا خودنمایی کرده اند و کاوش های باستانشناسی در این شهرها، فرهنگ، هنر و اقتصاد ایرانیان را در گذشته های دور برما روشن می سازد. این تمدن در شمال و جنوب خلیج فارس ریشه داشته و ساکنان کنونی همه بخش ها و کرانه و پس کرانه های خلیج فارس وامدار و میراث دار فرهنگ و تمدن ایرانی هستند. باستانشناسان در جای جای خلیج فارس هرچه بیشتر این کرانه ها را کاوش کنند، یادگارهای بیشتری از تمدن و فرهنگ و هنر ایرانی در آن خواهند یافت.

خطه خلیج فارس زادگاه انسان هایی است که پیشینه درازی در مرزداری، دریانوردی و بازرگانی دارند. هزاره های پی در پی بازرگانی با شرق و غرب، از خاور دور تا هند و بندرهای آفریقا هرکدام یادگارهای بسیاری از فرهنگ، هنر، دین و مذهب ایرانیان را در خود جای داده است. دریانوردان این مرز و بوم در سفرهای بازرگانی دور و دراز خود علاوه بر خرید و فروش کالا، آداب و رسوم ایرانیان را نیز برای میزبانان خود به ارمغان می بردند. بازرگانان که رواج و پیشرفت کار خود را وابسته به وجود امنیت و آرامش می دیدند در هنگام جنگ و جدال و یورش بیگانگان به این سرزمین لباس سربازی به تن کرده و پاسدار مرزها و امنیت، ناموس و فرهنگ و تمدن این سرزمین بوده‌اند.

از منظر سیاسی نیز کرانه و پس کرانه این دریا در شمال و جنوب و شرق و غرب از سده های پیش از میلاد مسیح دراختیار ایرانیان بوده است و کاوش های باستانشناسی در شهرهای گوناگون در همه کرانه و پس کرانه های خلیج فارس در شمال و جنوب و شرق و غرب گواه این نظریه است.

ایرانیان پیش از آنکه دیگر اقوام به کرانه های این دریا وارد شوند هزاره های پی در پی ساکن این کرانه ها بوده و تمدن دیرپایی را در کرانه های خلیج فارس پی‌ریزی کردهاند که دیگر اقوام و ملل را به خود جذب کرده است.

به گواهی مورخان ،خلیج فارس خاستگاه تمدن بشری است.

مدنیتی که همه جهانیان مدیون آن هستند. همه گروههای قومی و زبانی در جای جای ایران اسلامی پاسدار این میراث ارزشمند بوده و نام خلیج فارس برای تک تک ایرانیان یادآور شکوه، بزرگی و تاریخ زرین فرهنگ و تمدن ایرانی در جهان است.

سیدعباس صالحی

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی