آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

هنر جدا از جامعه نیست

کارگردان نمایش کمدی “برای خرید پولی نباید داد ” گفت : هنر جدا از جامعه نیست.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، رضا آزاد دریایی به مناسبت اجرای نمایش ” برای خرید نباید پولی داد” در گفتگو با خبرنگاران افزود : نمایشنامه کمدی “برای خرید پولی نباید داد” اثر داریوفو ایتالیایی است که ژانر کارهای او کمدی اجتماعی و سیاسی است.

وی بیان کرد : یکی از دلیل‌هایی که این سبک و این نمایش را انتخاب کردم، علاقه‌ام به کمدی و مضمون‌های اجتماعی و سیاسی بود چون این اعتقاد رادارم که هنر جدای از جامعه نیست و هنر باید زبان گویای جامعه خویش باشد و بتواند معضلات و مشکلات را با زبان مخصوص به خودش بیان و یا به چالش بکشد.

آزاد دریایی اضافه کرد : این نمایشنامه را دو سال قبل انتخاب کردم اما زمان کار بر روی آن هنوز فرا نرسیده بود شاید دلیل اصلی انتخاب این نمایشنامه نزدیکی بیان اعتراضی و نزدیکی فضای کار با شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه الآن ایران بود.

کارگردان نمایش کمدی ” برای خرید نباید پولی داد ” یادآور شد : ازنظر من کارگردان خوب کسی است که دغدغه روزش را بشناسد و آن را بتواند از طریق هنرش بیان کند زیرا بخشی از وظیفه ما هنرمندان پرداختن به دردهای اجتماعی است.

وی عنوان کرد : کار با معلولین یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهاست که البته باگذشت چندین سال و آموزش‌ها و اجراهای مختلف گروه و موسسه آرتا فرین که سال‌های زیادی محفل هنرمندان معلول است توانستیم به جایگاه خوبی در استان و کشور برسیم و یکی از هدف‌ها این است که معلولان هنرمند را معرفی و هنرشان را تبدیل به حرفه آن ها کنیم تا جایی که شغل آنها محسوب شود.

رضا آزاد دریایی در ادامه گفت : در حال حاضر کار با هنرمندان معلول کاملاً به ‌صورت حرفه‌ای است و از آن نگاه و شکل درمانی خارج‌شده و در واقع می‌توان گفت که من به ‌عنوان کارگردان آن‌ها را برای جشنواره و مسابقات آماده می‌کنم نگاهم جشنواره‌ای است اما نه تنها جشنواره معلولین بلکه رقابت در عرصه تاتر غیر معلولان.

گفتنی است : نمایش کمدی”برای خرید پولی نباید داد” در جشنواره تاتر معلولان کشور صاحب رتبه نخست و 8 جایزه این جشنواره را از آن خود کرد که در حال حاضر برای اجرای عموم  روی صحنه است.

 

بر اساس این گزارش  نمايش كمدى “برای خرید پولی نباید داد” تا 29 خردادماه در پلاتو آفتاب بندرعباس به روی صحنه می‌رود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی