آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

اولین همایش آسیب شناسی نوحه های نشسته شهرستان میناب

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب : همایش آسیب شناسی نوحه های نشسته میناب با حضور گروه های سینه زنی و مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) در سالن فرهنگسرای شهید بهشتی برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، رضا اوژند ابتدا گزارشی از نحوه برگزاری سوگواره نوحه های نشسته در سنوات گذشته ارائه داد و گفت: نوحه های نشسته محلی از سال 1390 تاکنون 8 دوره بصورت شهرستانی ویژه آقایان و 4 دوره ویژه خانم ها و 5 دوره آن نیز بصورت استانی به میزبان شهرستان های میناب ، سیریک و بندرعباس برگزار شده است .

وی از آیین ها و سنت های محلی بعنوان میراث ماندگار فرهنگی مذهبی یاد کرد و افزود : این آیین ها و سنت ها بصورت سینه به سینه از پیشینیان به ارث رسیده است و وظیفه همه ماست که آن را حفظ ، آسیب شناسی و به شکل صحیح به نسل های بعد از خودمان انتقال دهیم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب بیان کرد : نتیجه برگزاری این سوگواره ها ، حضور گروه های نوجوان در کنار بزرگترها ست و خدا را شکر انجمن در مسیری که هدف گذاری شده بود گام بر می دارد.

در ادامه، زارعی از اساتید دانشگاه در خصوص تاریخچه عزاداری ها برای ائمه معصومین علیه السلام و آسیب ها و تحریف هایی که در سبک های عزاداری ها به وجود آمده بود پرداخت.

در پایان نمایندگان بندرعباس و رودان ، ضمن ارائه گزارش ، پیشنهاداتی درجهت برگزاری بهتر سوگواره نوحه های نشسته محلی بیان کردند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی