آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

شهرداری در جهت ساخت و سازهای فرهنگی در شهر بندرعباس ورود جدی تر داشته باشد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان در جلسه مشترک با شورای شهر بندرعباس و شهردار گفت : شهرداری در جهت ساخت و سازهای فرهنگی در شهر بندرعباس ورود جدی تر داشته باشد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ،رضا کمالی زرکانی در این جلسه اظهار کرد: نگاه فرهنگی شورای شهر بندرعباس قابل‌ستایش است و این را به فال نیک گرفته و امیدوارم کارهای زیادی را با همکاری هم انجام دهیم.

رضا کمالی اضافه کرد: ارزش فرهنگ در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی بسیار زیاد است، جای امن برای فرزندانمان حوزه فرهنگ و هنر است تا بتوانند خود را شکوفا کرده و نیازهای اجتماعی خود را رفع کنند.

وی افزود: معمولی‌ترین مسئولیت‌هایی که برای شهرداری متصور هستیم ساخت‌وساز است، شهرداری وظایف بالاتری چون توسعه فرهنگی شهر را بر عهده دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان تصریح کرد: اگر به شهری پایدار و ماندگار فکر می‌کنیم لازم است در آن هنرمندان نقش‌های پررنگ‌تری داشته باشند، خواهش ما این است بناهایی که شهرداری می‌سازد زودتر در اختیار هنرمندان قرار دهد.

کمالی عنوان کرد: تفاهم‌نامه بین شهرداری، کمیسیون فرهنگی شورا و اداره کل فرهنگ و ارشاد بسیار می‌تواند مؤثر باشد، متوسط بودجه فرهنگی برای هر هرمزگانی 281 تومان است و برای شهر بندرعباس هر نفر زیر 200 تومان است!

وی خاطرنشان کرد: استاندارد جهانی یک متر برای یک نفر در کشورمان برای 7 نفر و در بندرعباس برای 64 نفر است، در برخی شهرها ماند سیریک حتی یک صندلی برای فرهنگ نداریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: از سازمان فرهنگی ورزشی می خواهیم همان‌طور که تیم داری ورزشی می‌کند، کمی هم تیم داری فرهنگی داشته باشد، خیلی از انجمن‌های ما هزینه کمی دارند.

کمالی بیان کرد: ما اصلاً قصد تصدی‌گری فرهنگسراهای شهرداری نداریم اما در استفاده از آن‌ها همکاری مشترکی خواهیم داشت و حتی آمادگی داریم زمین فرهنگی در فرهنگسرای طوبا و کتابخانه امام خمینی در اختیار شهرداری بگذاریم و بنا را برای ما بسازد تمامی امکانات تخصصی را فراهم خواهیم کرد.

وی ابراز کرد: حق را برای خود قائلیم که طبق اساسنامه وزارت ارشاد در خصوص المان‌های شهری مشورت صورت گیرد و دبیر یادمان‌ها و المان‌های شهری اداره فرهنگ و ارشاد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان ادامه داد: اگر شهرداری ساخت کافه کتاب در پارک‌ها را به عهده بگیرد در تأمین کتاب و محصولات فرهنگی می‌توانیم کمک کنیم.

کمالی افزود: اسکله‌ها همان‌طور که بارانداز اقتصادی هستند، بارانداز فرهنگی هم هستند و به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

وی تصریح کرد: اولین جشنواره موسیقی را برگزار می‌کنیم که بخشی در تالار آوینی و بخشی به‌صورت خیابانی برگزار می‌شود تا نشاطی هم در سطح جامعه ایجاد شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان اظهار کرد: پیشنهاد دارم نمادی در شهر ایجاد شود و استانداری با همکاری شهرداری چنین کاری را صورت دهد.

کمالی افزود: تفاهم‌نامه‌ای برای روز خلیج‌فارس بین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده که در آن 15 جشنواره را به‌صورت هم‌زمان انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: از شهرداری می‌خواهیم درزمینهٔ چاپ و نصب تبلیغات فیزیکی، فضاسازی و جشن فرهنگی در پارک غدیر، زمین چمن دوراهی ایسینی، فضاسازی 10 ایستگاه شادی، ایجاد کارناوال شادی خلیج‌فارس از ساحل سرو تا پارک غدیر در این جشنواره با ما همکاری داشته باشد.

 

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی