آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

به مناسبت روز ملی خلیج فارس: نخستین جشنواره جایزه شعر رامی در میناب برگزار می شود

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب از برگزاری نخستین جشنواره جایزه شعر رامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس در این شهرستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، رضا اوژند در نشستی خبری با اشاره به فعالیت های اداره فرهنگ و ارشاد و اسلامی میناب در سال گذشته افزود:در سال 97 در زمینه ایجاد شور و نشاط اجتماعی، فرهنگی و هنری، شعر و داستان، نمایش و حضور گروه های نمایشی در جشنواره های مختلف درون و برون استانی فعالیت های مطلوبی در میناب صورت گرفته است.

 وی افزود:هیچگاه کمبود امکانات و اعتبار مالی نتوانسته سد راه و مانع فعالیت های فرهنگی، هنری هنرمندان میناب شود.

 رضا اوژند همچنین به تشریح برنامه‌های فرهنگی، هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب در سال 1398 پرداخت و گفت:برگزاری نخستین جشنواره جایزه شعر رامی در هرمزگان، از مهمترین برنامه های این اداره در سال جدید است که ششم اردیبهشت ماه به میزبانی شهرستان میناب برگزار می شود.

 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب با بیان این که در حوزه ادبیات در هرمزگان، کارهای فراوانی انجام شده اذعان کرد : جشنواره جایزه شعر رامی(ابراهیم منصفی)از برنامه های شاخص است که به پیشنهاد یکی از شاعرا و فعالان حوزه ادبیات و در قالب برنامه های روز ملی خلیج فارس در میناب برگزار می شود.

 یدالله شهرجو دبیر اجرایی نخستین جشنواره جایزه شعر رامی هم در این نشست با تقدیر از حمایت مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، گفت:به جز کنگره سراسری شعر و داستان جوان که در دهه قبل در هرمزگان برگزار می شد، تاکنون دیگر برنامه دیگری در حوزه ادبیات که همه گیر باشد در استان وجود نداشته است.

 وی افزود:با توجه به این که در زمینه برنامه های ادبی در سطح استان کمبود یک برنامه جامع احساس می شد در واقع جایزه شعر رامی پاسخی به این کمبود است.

 این استاد دانشگاه با اشاره به روند شکل گیری جشنواره جایزه شعر رامی، اظهار داشت:طرح این جشنواره مشتمل بر 16 صفحه پس از آماده شدن به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ارائه شد و مورد استقبال مدیرکل ارشاد قرار گرفت و مقرر شد در قالب یکی از برنامه های گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برگزار شود.

 شهرجو گفت:نخستین دوره ی جایزه ی شعر رامی شامل سه بخش شعر آزاد(سپید)، شعر کلاسیک و بخش ویژه با موضوع خلیج فارس است.

 وی اضافه کرد:در بخش جایزه‌ی ویژه، دانش آموزان مینابی نیز می توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند که به صورت جداگانه داوری می شود.

 دبیر اجرایی نخستین جشنواره جایزه شعر رامی اظهار داشت:برای سهولت در ارسال آثار در شهرستان یک رابط از بین شاعران انتخاب شده و هم اکنون 17 رابط در سراسر استان با دبیرخانه جشنواره همکاری می کنند.

 وی با بیان این که از 14 فروردین ماه فراخوان جشنواره به شهرستان ها ارسال شده، افزود:تا کنون 200 اثر از شهرستان های مختلف هرمزگان به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که بیشترین آثار رسیده به شهرستان بستک تعلق دارد.

 شهرجو گفت:علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را به صورت تایپ شده و به سه روش پست الکترونیکی به نشانی rami.award@yahoo.comیا ازطریق شناسه @ramiaward در تلگرام و از طریق اپلیکیشن واتساپ به شماره 09393657050ارسال کنند.

 وی اظهار داشت:پس از داوری آثار 60 اثر انتخاب و در آئین ویژه ای در ششم اردیبهشت ماه از آنها تجلیل و قدردانی می شود.

 شهرجو در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح شخصیت ابراهیم منصفی پرداخت و گفت:ابراهیم منصفی در ادبیات هرمزگان جایگاه بسیار بالایی دارد تا جایی که او را به عنوان نیمای هرمزگان می شناسند.

 وی افزود:به واقع منصفی و چند تن از هم دوره های او جز نخستین نفراتی بودند که به سرودن شعر نو نیمایی و آزاد در این منطقه ی جنوبی روی آوردند و زمینه ی ادامه ی این جریان ادبی را در این خطه فراهم کردند.

 دبیر اجرایی نخستین جشنواره جایزه شعر رامی با بیان این مطلب که ابراهیم منصفی از مفاخر هرمزگان و میناب است، اظهار داشت:منصفی در همه سروده هایش اصالت مینابی خود را حفظ کرده و حتی بسیاری از ترانه هایش را به گویش مینابی گفته است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی