آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

چهارمین فراخوان جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی – اسلامی خلیج فارس منتشر شد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از انتشار چهارمین فراخوان جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی – اسلامی خلیج فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، رضا کمالی زرکانی در گفتگو با خبرنگاران گفت : چهارمین فراخوان جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی – اسلامی خلیج فارس با حضور استان های هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، بوشهر ، خوزستان ، کرمان و فارس اردیبهشت ماه 98 همزمان با روز ملی خلیج فارس در بندرعباس برگزار می شود.

وی افزود : پوشاک نماد تاریخ ، فرهنگ و رسوم اقوام ایرانی است و امروزه در زمره صنایعی قرار گرفته که با حفظ اصالت خویش ، خلاقیت های هنری را به نمایش می گذارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به اهمیت این جشنواره اشاره کرد و عنوان داشت : این جشنواره از سال 95 بصورت منطقه ای با حضور هنرمندان استان های ساحلی شروع بکار کرد و پس از سه دوره اجرا زمینه ملی شدن آن برای دوره های بعدی فراهم شده است.

کمالی زرکانی به اهداف جشنواره پرداخت و اظهار داشت : تشویق دانش آموختگان طراحی لباس به خلق ایده های جذاب و بهره گیری از سنت های پوششی خلیج فارس ، تاکید بر هویت و اصالت پوشش های خلیج فارس ، شناسایی و معرفی استعدادهای نو در حوزه مد و لباس از جمله اهداف این رویداد می باشد.

وی به محورهای جشنواره اشاره کرد و گفت: علاقه مندان به حضور در این رویداد می تواند در چهار بخش طراحی و دوخت لباس ، طراحی پارچه ، چاپ روی پارچه با لباس و مقاله و پایان نامه شرکت کنند که در بخش طراحی و دوخت لباس شامل مانتو اجتماع ، مانتو محلی و چادر ، مقنعه شال و روسری می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان افزود : در بخش طراحی پارچه نیز علاقه مندان می تواند حداقل سه اثر و حداکثر 5 اثر در یک قطعه پارچه (50 در 50) اجرا نموده و به دبیرخانه ارسال نمایند.

کمالی اضافه کرد : در بخش مقاله و پایان نامه نیز محققان و دانشجویان می توانند مقالات علمی و پایان نامه های مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای را با موضوع مد و لباس حوزه خلیج فارس در قالب مقاله علمی حداقل در 15 صفحه تایپ و به دبیرخانه ارسال نمایند.

وی به استفاده خلاقانه و روز آمد از نمادها ، اسطوره ها ، استتار پوششی ، آداب و رسوم ، طبیعت ، اقلیم ، تاریخ معماری ، فرهنگ منطقه خلیج فارس در خلق آثار تاکید کرد.

گفتنی است :مهلت ارسال آثار تا پایان فروردین ماه 98 می باشد و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با دبیرخانه جشنواره با سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه نمایند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی