آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

اکران فیلم “سال دوم دانشکده من” در بندرعباس

سال دوم دانشکده من تازه‌ترین فیلم رسول صدرعاملی در مقام کارگردان بعد از ۹ سال پس از ساخت فیلم در انتظار معجزه است.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ،  این فیلم بر اساس فیلمنامه ای از  پرویز شهبازی   است و از  ۹۰۰  نفر تست گرفته شد که در نهایت ۲۲ نفر بازیگر و  ۲ چهره جدید به سینما معرفی شدند و این فیلم در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به روی پرده سینما رفته است.

خلاصه فیلم:

مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده هستند که به اتفاق تعدادی دیگر از همکلاسی‌هایشان برای یک سفر چند روزه دانشجویی از تهران به اصفهان می‌روند و در اصفهان اتفاقاتی برایشان می افتد…

نظر تحلیلگران: یک فعال زنان در این خصوص عنوان کرد: زمانی که نام فیلم” سال دوم دانشکده من” برده می شود طبیعتا بدون این که حتی فیلم را دیده باشیم متوجه می شویم که قرار است راجع به یکسری دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه مشکلاتشان فیلمی خواهیم دید.

هدی صالحی با اشاره به کارگردان فیلم بیان کرد: وقتی کارگردان فیلم آقای ” رسول صدرعاملی” است، با توجه به سابقه ای که دارد و فیلم های قبلی وی مانند” من ترانه 15 سال دارم” و “دختری با کفش های کتانی” می توان فهمید که ژانر این فیلم نیز اجتماعی است. زمانی که فیلم را می بینیم بعد از آن متوجه می شویم که صدرعاملی پس از 9 سال بازهم سراغ فیلمی رفته است که درام اجتماعی است، اما با سوژه و موضوعی نو!

وی ادامه داد: دو دختر از دو طبقه اقتصادی متفاوت اما با مشابهت های فرهنگی که در دانشگاه مشغول تحصیل هستند عازم سفر می شوند، و اتفاقاتی در این سفر برای آنان می افتد.

صالحی افزود: نکته قابل تأملی که در این فیلم وجود دارد این است که اولا کارگردان برای نقش اول افرادی را انتخاب کرده است که تاکنون نقش آفرینی نکرده و به عبارتی در این حرفه نو پا هستند و افراد پیشکسوتی چون علی مصفا برای نقش هایی که در حاشیه است انتخاب شده اند، این موضوع به عقیده من از نقاط قوت فیلم است و این پیام را به بیننده می رساند که به طور مشخص بر روی سوژه فیلم متمرکز شده است تا بازیگران پیشکسوت با نقش های قبلی خود مقایسه نشوند.

این فعال حوزه زنان با بیان این که علاوه بر آن، در این فیلم متوجه می شویم که صدرعاملی سوژه های خود را با گذر زمان بزرگ می کند، تصریح کرد: صدرعاملی در تمام این فیلم ها به بیان دغدغه هایی می پردازد و در هرزمانی، در هر فیلمی و هر سوژه ای دغدغه ای متفاوت بیان می شود.

وی با اشاره به این که در این فیلم با دغدغه اجتماعی دخترانی که وارد جامعه ای به نام دانشگاه شده اند که باید هرگونه رابطه ای را مدیریت کنند و آن هارا برای خود تنظیم کنند، عنوان کرد: یکی از نتایجی که این فیلم در بر دارد و به نظرم برخلاف نقدهای بسیار زیادی که از این فیلم شده است این است که  این فیلم را باید فارغ از خیانت کردن یا فارغ از وفادار بودن و نیز فارغ از جنسیت می توان به تماشایش نشست و بیانگر این است که برای یک فرد در هر لحظه از زندگی می تواند اتفاقات مختلفی برایش رخ دهد و در موقعیت های مختلفی قرار بگیرد، اما نکته مهم این است که در لحظه چه تصمیمی باید گرفته و چه راهی راباید طی کنیم؟

صالحی بیان کرد: شاید انسان در موقعیت های مختلفی قرار بگیرد و نمی توان کسی را سرزنش کرد که چرا در این موقعیت قرار گرفته ای اما می توان او را سرزنش کرد که چرا کاری را انجام داده است که این نتیجه به دست آمده. و نمایش این موضوع یکی از نقاط مثبت فیلم بود.

وی در پایان گفت: علی رغم نقد های بی رحمانه ای که به این فیلم شده است این فیلم را بسیار مثبت دیده و نکات مثبتی را از آن دریافت کردم.

مدیرعامل انجمن سینماگران هرمزگان نیز در ادامه در خصوص این فیلم بیان کرد: ما سینمایی ها به فیلمی که دارای دیالوگ و صحبت های زیادی باشد به عنوان یک نمایش رادیویی یاد می کنیم، اما از طرفی فیلم دارای بازی های خوبی از بازیگران بود و به همین علت باید به بازیگری که اولین تجربه خود را پشت سر گذاشته است تبریک گفت.

مهرداد امیرزاده افزود: جوانان فیلم به خوبی در این فیلم جای گرفته بودند و از طرفی دیگر بازیگران پیشکسوت نیز مانند شقایق فرهانی و علی مصفا همانگونه که از آن ها انتظار می رفت در این فیلم به خوبی نقش آفرینی کرده اند.

وی تصریح کرد: کارگردان فیلم آقای رسول صدرعاملی با تمام احترامی که برای او قائل هستم و انسان بسیار شریف و مهربانی است؛ اما متاسفانه این فیلم حتی نخواهد توانست به فروش خوبی برسد، علی رغم این که دیدیم سالن سینما توسط بیننده ها پرشده بود اما در جشنواره ها نمی توان به پر بودن سالن اکتفا کرد.

امیرزاده ادامه داد: برای اکران های پس از جشنواره سالن ها به نظرمن خالی خواهد بود، به این  دلیل که فیلم نامه خوبی را انتخاب نکرده بود؛ فیلم نامه ای که با تلفیقی از “دختری با کفش های کتانی” و “نفس عمیق” به روی صحنه رفته است اما دو فیلم نامبرده شده به نسبت فیلم” سال دوم دانشکده من” به نظر آثار بهتری بوده اند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی