آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

نمایش ” موغلی پناه ” به بهبهان می رود

نمایش ” موغلی پناه ” از هرمزگان به سومین جشنواره منطقه ای نمایش های آیینی و سنتی ارغوان راه یافت .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، نمایش ” موغلی پناه ” به نویسندگی و کارگردانی علیرضا داوری از گروه تئاتر آینه پیش از این در سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه رفته است.

در این نمایش سارا توکلی ، فتحیه بقایی ، سیما پور سالاری ، عاطفه مسجدی ، مریم سالاری ، فهیمه فرهانی ، معصومه قدرتی و سعیده زارعی ایفای نقش می کنند.

موغلی پناه بر اساس نمایشنامه ی معروفی از فدریکو گارسیا لورکا به خانه برنارد آلبا است.

لورکا نمایش نامه خانه برنارد آلبا را در ٥ سال آخر زندگی اش نوشت . این نمایش هر چند در زمان حیاتش فرصتی برای اجرا نیافت اما ٩ سال پس از کشته شدن او برای اولین بار در ١٩٤٥ در آرژانتین به روی صحنه رفت .

خانه برنارد آلبا نیز همچون دیگر کارهای لورکا بازگو کننده دوران سیاهی از زندگی زنان است که وقتی مردان هم در زندگیشان حضور ندارند خودشان قوانین و سنت های مرد سالار را حتی بهتر از مردان به اجرا می گذارند. در حقیقت تراژدی خانه برنارد آلبا هم چون نمایش های عروسی خون و یرما تراژدی مرگ عشق و شور جوانی است.

تصویری که لورکا در خانه برناردآلبا از زندگی زنان ارائه می دهد ، تصویری از روابط آدمها در یک روستا در اسپانیا است تصویری است از جامعه ای که قرن ها سنن و قوانین دنیای مرد سالار را با خود حمل کرده ، تصویری از یک دیکتاتور کهنه و عقب مانده با همه زنجیرهایش که در حال پوسیدگی است.

نمایش خانه برنارد آلبا در واقع فریاد اعتراض عشق و شور انسان برای زیستن است علیه جامعه ای با فرهنگی متزلزل ، لنگان و منجمد.

سومین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی ارغوان با حضور استان های خوزستان ، بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان در شهرستان بهبهان برگزار خواهد شد.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی