آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

کشف استعدادها مهمترین هدف برگزاری جشنواره منطقه ای داستان نویسی مکران است

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک گفت: کشف استعدادها مهمترین هدف برگزاری جشنواره منطقه ای داستان نویسی مکران است .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، مصطفی کریمی‌زاده در حاشیه برگزاری آئین اختتامیه سومین جشنواره منطقه‌ای داستان کوتاه مکران با اشاره به اهداف برگزاری این دوره از جشنواره اظهار داشت: کشف استعدادهای داستان‌نویسی و معرفی برترین‌های حوزه نویسندگی از جمله اهداف این جشنواره است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه سواحل مکران افزود: توسعه باید همه جانبه باشد، از این رو اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک، اقدام به برگزاری این رخداد فرهنگی هنری کرده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک با اشاره به اینکه طرح برگزاری این جشنواره چهارسال پیش تهیه و به وزارتخانه ارسال و مورد پذیرش قرار گرفته است، گفت: آثار برگزیده اولین دوره از جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران در قالب کتاب تدوین و به چاپ رسید.

وی در ادامه، با بیان اینکه این کتاب در دوره دوم جشنواره رونمایی شد، تصریح کرد: آثار دومین دوره از جشنواره نیز در قالب کتابی، چاپ و در دوره سوم رونمایی شد.

کریمی‌زاده ابراز داشت: در سومین دوره از جشنواره داستان کوتاه مکران، 207 اثر از نویسندگان استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، خوزستان و بوشهر و فارس به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که از این تعداد، 151 اثر مربوط به استان هرمزگان و 20 اثر متعلق به شهرستان سیریک است.

وی با اشاره به رشد کمی و کیفی آثار ارسال شده به دبیرخانه سومین جشنواره داستان کوتاه مکران ادامه داد: نویسندگان بسیار خوبی از این دوره از جشنواره استقبال کردند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک با اشاره به تجلیل از 10 نفر از برگزیدگان این دوره از جشنواره ابراز داشت: از این تعداد، چهار اثر برتر و شش اثر شایسته تقدیر شد.

کریمی‌زاده به آثار و پیامدهای این رخداد فرهنگی هنری برای شهرستان سیریک بیان داشت: در سال 92، تنها دو عنوان کتاب در شهرستان سیریک چاپ شده بود که این رقم در سال جاری به 32 عنوان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در دومین جشنواره داستان کوتاه مکران شش اثر از نویسندگان شهرستان سیریک رونمایی شد، افزود: در جشنواره امسال نیز چهار اثر از مولفان بومی رونمایی شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک بیان داشت: برای رشد و توسعه داستان‌نویسی در شهرستان سیریک، برنامه‌های خوبی در دستور کار داریم و با کمک آموزش و پرورش، دوره‌های آموزشی داستان‌نویسی و طرح استعدادیابی داستان‌نویسی در بین دانش‌آموزان را اجرا خواهیم کرد.

وی اضافه‌کرد: با حمایت‌های مسوولان و مشارکت مردم بتوانیم این جشنواره را در تقویم فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است را حفظ، و به‌صورت مستمر در سال‌های آتی برگزار کنیم.

کریمی‌زاده، نبود زیرساخت لازم را از مهم‌ترین چالش‌های فراروی بخش فرهنگ در شهرستان سیریک برشمرد و گفت: تامین زیرساخت، یکی از شاخصه‌های اصلی در شکوفایی استعدادهاست که درصورت تحقق این امر مهم، می‌توانیم استعدادها را شناسایی و برای شکوفایی آنها برنامه‌ریزی کنیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک با اشاره به نبود فضای فیزیکی مناسب جهت انجام فعالیت‌های فرهنگی هنری در این شهرستان گفت: سیریک تنها شهرستان فاقد مجتمع فرهنگی هنری است.

وی در پایان از همکاری دستگاه‌های اجرایی، امام جمعه تشیع و اهل سنت، هنرمندان، مردم دوستدار فرهنگ شهرستان سیریک و همچنین شرکت فولاد هرمزگان در برگزاری این رخداد بزرگ فرهنگی تقدیر و تشکر کرد.

 

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی