آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

ترویج فرهنگ کتابخوانی در هرمزگان و راهکارهای نهادینه سازی آن مورد بررسی قرار گرفت

همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی، در دیدار مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، چگونگی ترویج فرهنگ کتابخوانی و راهکارهای نهادینه سازی آن مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، حجت الاسلام احمد پهلوانی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان در این نشست ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی، به تشریح ظرفیت های حوزه کتاب و کتابخوانی کانون های فرهنگی هنری مساجد پرداخت و اظهار کرد: هم اکنون 138 کتابخانه مخزن دار با 257 هزار و 417 جلد کتاب و 126 کتابخانه باز با 14 هزار و 960 جلد کتاب در سطح مساجد هرمزگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه از مجموع کتابخانه های مخزن دار مساجد، 79 کتابخانه روستایی و 59 کتابخانه نیز شهری و از مجموع کتابخانه های باز نیز 72 کتابخانه روستایی و 54 کتابخانه شهری است، افزود: فضای کتابخانه های مخزن دار مساجد هرمزگان شش هزار و 462 مترمربع است.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان خاطرنشان کرد: 23 هزار و 239 نفر عضو ثابت کتابخانه های مساجد استان هرمزگان هستند.

وی در ادامه از حضور مولفین به عنوان ائمه جماعات و مدیران کانون ها به عنوان یکی از ظرفیت های مهم کانون های فرهنگی هنری در حوزه کتاب نام برد و عنوان کرد: برگزاری مسابقات مختلف کتابخوانی و تجلیل از کتابداران و کتابخوان های مساجد از جمله برنامه های این مجموعه است.

پهلوانی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع) به میزبانی کانون های مساجد هرمزگان اشاره کرد و یادآور شد: تا کنون بیش از 12 جلد کتاب شامل سخنرانی ها و مقالات منتخب چاپ شده است.

وی با بیان اینکه کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه محور کنگره بین المللی امام سجاد(ع) است، گفت: مرکز تخصصی صحیفه سجادیه با هدف تربیت کارشناس متخصص این حوزه در قم در حال فعالیت است و امیدواریم بزودی کتابخانه تخصصی صحیفه سجادیه نیز آغار به کار کند.

مدیر اجرایی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از دایر بودن جلسات ثابت صحیفه سجادیه در دفتر نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس و همچنین آغاز نهضت صحیفه خوانی در سطح مساجد را از دیگر برنامه های شاخص این بخش برشمرد.

وی در پایان افزود: دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان آمادگی دارد تا ظرفیت های متنوع کانون های فرهنگی هنری، کتابخانه های مساجد، کانون های تخصصی و خبرگزاری شبستان را برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بکار گیرد.

حجت الاسلام محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه های عمومی هرمزگان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از مسئول دبیرخانه کانون های مساجد استان، از وی به عنوان نیروی جوان فعال و پرتحرک یاد کرد که با ایده های موثر توانسته است تحولی اساسی را در حوزه فعالیت های فرهنگی مساجد به ویژه کنگره بین المللی امام سجاد(ع) ایجاد کند.

وی با اذعان به اینکه تا پیش از برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، صحیفه سجادیه حتی در بین شیعیان غریب بود، تصریح کرد: با انجام این کار مبارک و پرثمر، صحیفه سجادیه از غربت خارج شد و امیدواریم این کار فاخر فرهنگی معنوی همچنان استمرار داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان در ادامه با یادآوری اینکه بحث کتاب و کتابخوانی از مباحث مشترک کانون های فرهنگی هنری مساجد و کتابخانه های عمومی است، افزود: با نشست کارشناسان حوزه کتاب این دو مجموعه و طراحی تفاهم نامه می توان کارهای دوجانبه خوبی را پیگیری و دنبال کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کتاب در کشور ما غریب واقع شده است، بیان کرد: یکی از مولفه های رشد ملی، سرانه مطالعه است.

ذاکری با یادآوری اینکه سرانه مطالعه در هند 112 دقیقه، ژاپن 92 دقیقه و ایران در خوشبینانه ترین حالت و با احتساب مطالعه کتب درسی و نشریات 13 دقیقه است در حالی که سرانه واقعی 2 دقیقه و در هرمزگان پایین تر از یک دقیقه است و ما از این بابت نگران هستیم و معتقدیم که هرچه زودتر باید نهضت کتابخوانی در استان آغاز شود.

وی با اشاره به وجود 71 کتابخانه در هرمزگان، تصریح کرد: بیش از 100 نقطه در استان هرمزگان وجود دارد که فاقد کتابخانه است و 50 نقطه آن در شهر بندرعباس قرار دارد.

این مقام مسئول از تکمیل فرهنگسراهای روستایی با پیشرفت 80 درصد و تبدیل آن ها به کتابخانه و همچنین راه اندازی کتابخانه های سیار برای مناطق روستایی به عنوان برنامه های اولویت دار اداره کل کتابخانه های عمومی استان یاد کرد و افزود: آمادگی داریم تا کتابخانه های مساجد را نیز تجهیز و تقویت کنیم.

آموزش کتابداران، همایش مشترک تجلیل از کتابداران، شناسایی روستاهای دوستدار کتاب و تقویت زیرساخت های کتاب و کتابخوانی در آنها، تشویق اعضای کانون ها و کتابخانه های مساجد برای عضویت در کتابخانه های عمومی، اهدا کتاب و تجهیز کتابخانه های مساجد ازجمله موضوعاتی بود که در این دیدار پیرامون آنها بحث و تبادل نظر شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی