آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

چهارمین سوگواره چاووش خوانی شهرستان میناب برگزار شد

رضا اوژند رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب از برگزاری چهارمین سوگواره چاووش خوانی و نواهای عاشورایی با حضور چاوش خوانان و مداحان اهل بیت علیه السلام خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، محمد احمدی معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب در چهارمین چاوش خوانی محلی در میناب با اشاره قیام سیدالشهدا(ع)، اظهار داشت:ایثار و فداکاری، شرافت و عزت از ویژگی ها و خصوصیات ممتاز سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع) است که در واقعه کربلا به خوبی به نمایش گذاشته شد و ما وظیفه داریم مکتب امام حسین ( ع ) را حفظ و نشر و گسترش دهیم.

فرماندار ویژه میناب در ادامه با تقدیر از عوامل اجرایی سوگواره چاوش خوانی و انجمن نوحه های نشسته میناب، گفت:آشنایی با آئین‌ها و حفظ و صیانت از عزاداری‌های سنتی باید برای آحاد مردم به یک دغدغه تبدیل شود.

وی با تاکید بر حفظ آئین های معنوی و مذهبی ویژه محرم، بر لزوم ورود قشر جوان و نوجوان به این عرصه تاکید کرد و گفت: امروز با وجود برنامه گسترده دشمن در حوزه فرهنگی و فضای آلوده‌ای که در دنیا شکل گرفته، حضور جوانان و نوجوانان مینابی در برنامه‌های فرهنگی و دینی بسیار چشمگیر و قابل تحسین است.

احمدی، چاوش خوانی را یکی از آئین ویژه در میناب و برنامه های مذهبی ذکر کرد و اظهار داشت: در واقع چاوش خوانی علاوه بر دعوت عمومی برای شرکت در عزای ائمه اطهار(ع)، به نوعی فراهم کردن قلوب عزاداران و ذاکران اهل بیت(ع) برای ورود به مرثیه و روضه سیدالشهدا (ع) است که از دیرباز توسط چاوش خوانان منطقه انجام می شود و قدمتی دیرینه دارد.

گفتنی است : چهارمین سوگواره چاووش خوانی محلی با حضور 32 چاوش خوان از سراسر میناب در مسجد امام حسن مجتبی (ع) روستای رضا علیچی از توابع بخش بندزرک میناب برگزار شد و در پایان با اهدای لوح تقدیر و هدایای فرهنگی از چاووش خوانان و پیرغلامان اهل بیت (ع) تقدیر و تشکر گردید .

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی