آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

پیام آیت الله العظمی سبحانی به هشتمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)؛ خطوط سیاسی اسلام در صحیفه سجادیه بیان شده است

آیت الله العظمی جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید با صدور پیامی به هشتمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، گفت: صحیفۀ سجادیه، این زبور آل محمد هر چند به صورت دعاست اما گنجینه گرانبهایی است که حقایق و معارف الهی و خطوط سیاسی اسلام در آن به صورت خاصی آمده


 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، متن کامل پیام آیت الله العظمی سبحانی(دامه برکاته) که توسط حجت الاسلام محمدعلی لبخندان مدیر کمیته علمی کنگره بدین شرح است؛

 بسم الله الرحمن الرحیم

 شرایط زمان و مکان و به اصطلاح سیاست حاکمان وقت اعم از اموی و عباسی دربارۀ پیشوایان معصوم یکسان نبوده است و گاهی به خاطر ضعف قدرت حکومت مرکزی و شورش های مختلف در نقاط مختلف پهنۀ اسلامی سبب می شد که سیاست نرم را در پیش گیرند از این جهت پیشوایان ما توانستند از این فرصت استفاده کرده و حقایق را بازگویند و این فرصت طلایی در بخشی از حیات صادقین(علیهما السلام) حاکم بود و گاهی به خاطر احساس قدرت، عرصه را بر عالمان و گویندگان و بالاخص ائمه اهل بیت تنگ کرده و آن ها توانستند حقایق را بی پرده بازگو کنند اتفاقاً عصر چهارمین پیشوای شیعه از این مقوله بود.

 صحیفۀ سجادیه، این زبور آل محمد هر چند به صورت دعاست اما گنجینه گرانبهایی است که حقایق و معارف الهی و خطوط سیاسی اسلام در آن به صورت خاصی آمده است.

 در هرحال این اثر گرانبها در تهذیب نفس و زنده کردن فضائل اخلاق و زدودن رذائل اثر کم نظیری است و برای سالکان راه حق و عارفان واصل بهترین راه است و در عین حال از بازگویی سرانجام ظالمان غفلت نکرده و لابلای دعاها تذکراتی داده است.

 شاهد ما دعای بیستم یعنی دعای مکارم الاخلاق است که در آن جا چنین می گوید: خدایا بر محمد و خاندانش درود فرست و مرا بر آن که بر من ستم کند دستی (نیرویی) و بر آن که با من ستیزه جوید زبانی(برهانی) و بر کسی که با من دشمنی و عناد ورزد پیروزی عطا کن و در برابر آن کس که نسبت به من حیله گری و بداندیشی بپردازد راه تدبیر ودر برابر آن که بر من فشار و آزار رساند نیرو ده و در برابر عیب جویانی که بر من عیب جویی و دشنام گویی کنند قدرت تکذیب و در برابر خطر تهدید دشمنان به من امنیت عطا فرما.

 این دعا نمی تواند جز بر حاکمان زمان مانند عبدالملک بن مروان و نمایندگان او در مدینه بر فرد دیگری منطبق باشد. بنابراین امام در این دعای شکوائیه از خداوند متعال کمک می طلبد البته این تنها دعایی نیست که حضرت در آن جا با بیان نرم خود به مسائل امامت و رهبری اشاره می کند.

 در هرحال این کتاب علاوه براین که خطوط رهبری را در لابلای دعا ترسیم می کند کتابی است که می تواند ما را به فضائل اخلاقی آشنا سازد.

 شایسته است بخش هایی از این کتاب در کتاب های درسی گنجاده شود که واقعاً روح تقوی و پیراستگی را در انسان پرورش می دهد و روح خداجویی را تقویت می کند و پیوسته انسان را به یاد خدا می اندازد.

 

من از این نقطۀ دور سلام و درود خود را به همۀ شرکت کنندگان کنگره تقدیم داشته و موفقیت روز افزون همگان را از خدای متعال خواهانم.

  گفتنی است؛ هشتمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) امروز چهارشنبه(11 مهر) مصادف با 23 محرم با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان از سوی دبیرخانه کانون های مساجدهرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و به میزبانی استان هرمزگان در بندرعباس در حال برگزاری است.

 مدیراجرایی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) افزود: سخنرانی آیت الله مقتدایی، رئیس شورای عالی حوزه های علمیه کشور، تجلیل از خانواده معظم شهدا(شهید مدافع حرم، شهید حادثه تروریستی اهواز و شهید مقاومت یمن) و مبلغین و خادمین صحیفه سجادیه، بخش دیگری از برنامه هاست.

پهلوانی از سخنرانی شیخ «غازی حنینه» اندیشمند اهل سنت کشور لبنان، سخنرانی دکتر همتی استاندار هرمزگان، شعرخوانی توسط «ایوب پرندآور»، دبیر کنگره شعر فاطمی شهرستان جهرم، سخنرانی دکتر«آنتوان بارا» اندیشمند مسیحی سوری الاصل ساکن کشور کویت به عنوان بخشی از این برنامه نام برد.

 وی اضافه کرد: سخنرانی شیخ «عبدالعزیز افراز»، امام جمعه اهل سنت شهرستان سیریک در شرق استان هرمزگان و برگزاری پنل علمی با محوریت رساله الحقوق با حضور «زینب عیسی» اندیشمند کشور لبنان، «حجت الاسلام و المسلمین محمد سالار»، معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و «حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی لبخندان» مدیرموسسه فرهنگی هنری اندیشه های اسلامی سجادیه پایان بخش این برنامه است.

 برپایه این گزارش؛ سلسله برنامه‌های بزرگداشت مقام امام سجاد(ع) از سری برنامه های بخش بین الملل هشتمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در ۲۶ کشور جهان برگزار می‌شود.

 گفتنی است؛ هشتمین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) امروز چهارشنبه(11 مهر) مصادف با 23 محرم با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان از سوی دبیرخانه کانون های مساجدهرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و به میزبانی استان هرمزگان در بندرعباس در حال برگزاری است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی