آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

برگزاری پنجمین سوگواره نوحه های نشسته (محلی) در سیریک

رئیس نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک از برگزاری سوگواره نوحه های نشسته محلی در بندر کوهستک از توابع شهرستان سیریک خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، مصطفی کریمی گفت : پنجمین سوگواره نوحه های نشسته محلی در۲۰مهرماه سال جاری با شرکت نوحه خوانان از ۲۰حسینیه از سراسر هرمزگان به مدت یک روز به میزبانی شهر بندرکوهستک در مسجد امام حسین (ع) برگزار می شود.
وی هدف از برگزاری این سوگواره را عزاداری برای سید و سالارشهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) عنوان کرد و افزود:حفظ سنت ها و آئین ها ی قدیمی عزداری از اهداف این سوگواره است.
رییس نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک افزود :توجه به آئین های کهن و پرداختن به آنها باعث انتقال آن به نسل آینده و آشنایی مردم با فرهنگ و رسوم منطقه و حفظ و توسعه آن می شود.
کریمی به ریشه و تاریخ آیین ها و سوگواری ها به خصوص نوحه های نشسته پرداخت و گفت: آیین عزاداری در شهرستان سیریک ریشه ای تاریخی با قدمت بالای دارد، که برگرفته از آثار مداحان و خادمان اهل‌بیت (ع) است که از زمان های گذشته به‌ جا مانده است.
وی بیان کرد: در کنار عزاداری های صورت گرفته بدنبال حفظ آئین و سنت‌های محلی به ‌ویژه آداب عزاداری محلی و انتقال آن به نسل‌های آینده هستیم، که برگزاری همایش‌ها و سوگواره‌ها می تواند زمینه حفظ و ترویج فرهنگ عزاداری بومی و سنتی منطقه را فراهم کند.
کریمی زاده همراهی و مشارکت همگانی را لازمه برگزاری هر چه باشکوه‌تر این برنامه دانست و گفت: در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار می‌شود مداحان و نوحه خوانان محلی و بومی به نوحه سرایی می پردازند و از سخنران و پژوهشگران فعال در حوزه مذهبی در این برنامه نیز استفاده می شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی