آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

هشتمین سوگواره نوحه های نشسته محلی در میناب پایان یافت

هشتمین سوگواره نوحه های نشسته محلی با هدف حفظ آیین‌ های عزاداری پس از 2 روز اجرا جمعه شب در میناب پایان یافت.

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، محمد احمدی معاون استاندار و سرپرست فرمانداری ویژه میناب در آئین پایانی سوگواره نوحه های محلی گفت: پاسداشت شعائر و آئین ‌های دینی و مذهبی به ویژه توجه به حفظ آیین‌ های مربوط به عزاداری و سوگواری سیدالشهدا (ع) کار بسیار ارزنده ‌ای است.

وی اقدام های صورت گرفته توسط انجمن نوحه ‌های نشسته میناب را برگرفته ازعشق به مکتب اهل‌ بیت(ع) به ویژه سید و سالار شهیدان دانست و افزود:ثبت نوحه ‌های نشسته میناب در فهرست آثار معنوی از مهمترین کارهایی است که به همت انجمن نوحه‌ های نشسته در چهاردهمین اجلاس پیرغلامان حسینی محقق شده است.

احمدی همچنین با بیان این که آشنایی با آئین ‌ها و حفظ و صیانت از عزاداری‌های سنتی باید برای آحاد مردم به یک دغدغه تبدیل شود، بر لزوم ورود قشر جوان و نوجوان به این عرصه تاکید کرد و گفت: یکی از راههایی که آثار عاشورا بازگو کرده همین سوگواره ها و نوحه خوانی ها است.

مسئول انجمن نوحه های نشسته میناب هم به ثبت ملی آئین نوحه ‌های نشسته (پامنبری) میناب اشاره کرد و گفت: نوحه‌های نشسته یا پامنبری میناب با سابقه بیش از 200 سال یکی از آئین‌ های پر محتوا در حوزه عزاداری برای اهل بیت (ع) است که از نیاکان و بزرگان ما به ارث رسیده است.

شهریار عبدالهی هدف از برگزاری این سوگواره را حفظ آئین‌ها و سنت‌های عزاداری منطقه و انتقال آن به نسل جوان و نوجوان عنوان کرد و اظهار داشت: انجمن نوحه‌ های نشسته در تلاش است تا عزاداری‌های سنتی برای ائمه اطهار(ع) در میناب حفظ شود.

وی از میناب به عنوان سرزمین آئین‌های کهن نام برد و با تاکید بر ثبت ملی چاوش خوانی میناب در فهرست آثار معنوی، یاد آور شد: در میناب آئین‌های فراوانی وجود دارد که به صورت شفاهی و سینه به سینه نقل شده که بسیاری نیز متاسفانه در اثر بی‌ توجهی و گذر زمان به فراموشی سپرده شده‌اند.

هشتمین سوگواره نوحه های نشسته محلی با حضور 35 گروه نوحه خوان ازسراسر میناب در حسینه ای سفید بار روستای راونگ از توابع بخش مرکزی میناب برگزار شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی