آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

نمایش عروسکی ” مکبث ” از امروز در پلاتو آفتاب

نمایش ” مکبث ” به کارگردانی مجید بشکال از امروز ١٠ مرداد تا ١٢ مرداد در پلاتو آفتاب بندرعباس به روی صحنه می رود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، مجید بشکال در خصوص این نمایش عنوان کرد : تکنیک اجرای مکبث به صورت تلفیقی ست و در آن از تکنیک سیاه ماسک و حضور یک بازیگر بر روی صحنه استفاده شده است.

وی در رابطه با موضوع داستان بیان کرد : ساحره مکبث را پادشاه می خواند و به او وعده پادشاه میدهد. مکبث این موضوع را با لیدی در میان می گذارد . لیدی اصرار دارد که در شبی که شاه مهمان آنهاست او را به قتل برساند و این گونه مکبث به پادشاهی می رسد.

این کارگردان ادامه داد : همه ما یک مکبث در درون خود داریم که هر از گاهی بیدار می شود و به شکل های مختلف دست به جنایت می زند . دنیا امروز اسیر مکبث ها است ، اسیر و سوسه ها و خشونت ها . اگر کمی به اطراف و به درون خود نگاه کنیم آن را می بینیم اما قرار نیست همه مکبث ها شاهی را بکشند .گاهی ما انسانیت را قربانی جاه طلبی و قدرت طلبی می کنیم . چیزی که می تواند ما را از دست این مکبث نجات دهد عشق است.

این کارگردان با بیان این که بخشی از اتفاقات و چند دیالوگ نمایش از متن اصلی “مکبث” است ادامه داد : بخش دیگر با نگاه به رویداد درون متن در اماتورژی و طراحی و رویداد ها با توجه به تحلیل و ایده ای که داشتیم جاگذاری شد . ایده محوری نمایش که هم بر طراحی و هم کارگردانی اثر گذاشته با ارجاع به نحوه تفسیرهای عرفانی صورت گرفته است . در این نوع نگاه همه شخصیت ها در ابعاد وجود یک فرد تفسیر می شوند و کثرت شخصیت ها را نوعی تفسیر وحدت گرایانه جمع می کند.

بشکال در خصوص وضعیت تئاتر استان عنوان کرد : تئاتر استان در چند سال گذشته روند رو به رشدی داشته ، تعداد اجراهای عمومی بیشتر شده و حضور مخاطبین پر رنگ تر شده است.

بشکال ادامه داد : تنها گروهی که در استان هرمزگان در حوزه تئاتر عروسکی فعالیت می کند ما هستیم و متاسفانه گروه دیگری که بخواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد ندارد. گروه ما که ” کارگاه ” نام دارد حدود هشت سال است که در حال فعالیت تخصصی بر روی نمایش عروسکی است و به صورت جدی آن را پیگیری می کنیم.

وی گفت : از نمایش عروسکی کودک استقبال نسبتا خوبی می شود ولی در حوزه نمایش بزرگسال شرایط چندان خوب نسیت . یکی از دلایل آن این است که در حوزه نمایش کودک و نوجوان مدارس با ما همکاری می کنند و بازگشت سرمایه ای که برای نمایش هزینه شده قابل پیش بینی است اما در حوزه بزرگسالان شرایط خاص خودش را دارد که دست کارگردان را می بندد و بنابراین مکبث اولین کار بزرگسالان است که ما انجام داده ایم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی