آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

بیانیه هیات داوران جشنواره مطبوعات هرمزگان

بیانیه هیات داوران جشنواره مطبوعات هرمزگان توسط هیات داوران قرائت شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، سید رضا هاشمی زاده به نمایندگی از خلیل درخور، حسن بردال و عبدالحسین رضوانی به‌عنوان داوران این جشنواره بیانیه پایانی هیئت‌داوران را قرائت کرد که به شرح زیر است:

“به نام خداوند لوح و قلم و خبر، به نام او که داناست و دانایی و آگاهی و فهم را می‌ستاید.

روزنامه‌نگاری حرفه‌ای، پژواک گفتگوی پیوسته یک ملت با خود برای رسیدن به حقیقت است. مسیری که روزنامه‌نگاران و خبرنگاران می‌کوشند تا به بهترین نحو آن را به منصه ظهور برسانند. ما نیز جمع شدیم تا با تکیه‌بر همین گفتمان آثار روزنامه‌نگاران و خبرنگاران هرمزگان را بررسی و بر اساس شاخص‌های در نظر گرفته‌شده، افراد شایسته را انتخاب کنیم.

هیئت‌داوران جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های استان هرمزگان ضمن تأکید بر این نکته که داوری‌ها  و قضاوت‌های کنونی بر پایه مجموعه آثار ارسالی به انتخاب عوامل و دست‌اندرکاران رسانه‌ها به دبیرخانه جشنواره صورت گرفته، اشعار می‌دارد نمی‌توان این داوری‌ها را مبنای قضاوت در مورد کلیت  فعالیت‌های متنوع و رنگارنگ خانواده محترم رسانه‌ای استان برشمرد و آن را آیینه تمام‌نمای این عزیزان دانست.

اعضای کمیته داوری، پس از بررسی آثار دریافت شده به‌اتفاق بر این باورند که میانگین سطح کیفی و کمی آثار در برخی بخش‌ها فراتر از انتظار بوده که نشان می‌دهد علیرغم مشکلات موجود در این حوزه، فعالیت‌های پررنگ و روبه رشدی صورت گرفته است اما همچنان زمینه  برای گسترش  فزون‌ترو خلق محتوای جذاب وجود دارد.

در بخش‌های «گزارش، مصاحبه و یادداشت» آثار ارسالی هم از لحاظ کیفی و هم کمی درمقایسه با سایر بخش‌ها، چشمگیرتر و امیدوارکننده‌تر بود، به‌طوری‌که رقابت تنگاتنگی بین آثار ارسالی مشاهده شد. هرچند که لازم است مرز شفاف گزارش‌های خبری و گزارش‌های غیر خبری رعایت شود.

در بخش‌های تیتر، عکس و طنز درمجموع سطح کیفی آثار دریافتی، شایسته تقدیر شناخته شد.

بررسی آثار در بخش «خبر» نشان می‌دهد که باید تلاش‌های بیشتری در رعایت اصول و ارزش‌های خبری و همچنین سوژه‌یابی صورت گیرد. در بخش صفحه‌آرایی کاستی‌هایی وجود دارد که هیئت‌داوران با توجه به تعداد آثار ارسالی و ظرفیت فعلی استان، بررسی‌ها را انجام داده و افراد منتخب را معرفی کردند. در این بخش نیاز است تا آموزش‌های بیشتری به فعالان این عرصه ارائه شود.

هیئت‌داوران اعلام می‌دارد، کوشیده است تا در مسیر داوری آثار ارسالی بدون توجه به نام یا رسانه‌ای خاص، صرفاً بهترین اثر را انتخاب و معرفی کند.

مجموع بررسی‌ها و داوری‌های صورت گرفته نشان از این حقیقت دارد که فعالان رسانه‌ای استان و به‌ویژه نسل جوان‌تر می‌بایست به امر آموزش، یادگیری و مهارت‌آموزی و توجه به شاخص‌های روزآمد حرفه‌ای خود، توجه و اهتمام بیشتری ورزند.

بی‌تردید  هیئت‌داوران نمی‌تواند  خود را عاری و بری از اشتباه و خطا بداند اما تلاش مصرانه براین بوده تا داوری‌ها بر اساس اصول حرفه‌ای و معیارهای معین رقم بخورد. امید می‌رود در جشنواره‌های آتی حضور پررنگ‌تر همه فعالان و کارگزاران عرصه رسانه استان  چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کمی را شاهد باشیم.

در پایان لازم است قدردانی ویژه خود را از زحمات و مساعی خانه مطبوعات استان هرمزگان که زمینه برگزاری این جشنواره را فراهم کرده است، اعلام داریم و برای خانواده بزرگ رسانه‌ای استان از درگاه خداوند متعال آرزوی بهروزی، نیک‌نامی و سرافرازی افزون‌تر طلب کنیم.”

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی