آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

جلسه هم اندیشی با مولفان و نویسندگان جاسک برگزار شد

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک از برگزاری جلسه هم اندیشی با مولفان و نویسندگان جاسک خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جاسک درجلسه ای با حضور مؤلفان ، نویسندگان و پیشکسوتان هنری، با موضوع بررسی جایگاه هنری این شهرستان در نوشته ها، مکتوبات و رسانه ها  برگزار شد گفت: نویسندگان و مؤلفان در جامعه از جایگاه ویژه ای برخوردارند که با تفکر و قلم صحیح خود جوامع را به آگاهی می رسانند.

عبدالرحمن لشکری زاده افزود: کتاب انسان را به تکامل می رساند و با آگاهی دادن و پرداختن به مسائل روز، مخاطبینی را از کودک تا بزرگسال به سمت و سوی خود می کشاند چراکه کتاب نیاز مسلم یک جامعه است.

وی، مؤلفان و نویسندگان را بعنوان یک عنصر تاثیر گذار در جامعه قلمداد کرد و گفت: امروز در جامعه نشر متعدد کتب به وضوح دیده می شود که مؤلفان و نویسندگان بیشتر به سمت اشاعه و ترویج آثار بومی و محلی می پردازند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک بیان کرد : یک هنرمند قلب تپنده جامعه است و جامعه ای پویاست که زیبایی ها را در خود داشته باشد و کتاب یکی از زیباترین ارکان جامعه به شمار می آید که باید بیش از پیش به این مهم پرداخته شود تا شاهد جامعه ای پویا و عاری از هرگونه تنش باشیم.

لشکری زاده در ادامه این دیدار به جایگاه موسیقی محلی و اصیل جاسکی پرداخت و افزود: جاسک از قدیم الایام و هم اکنون در موسیقی حرف های بسیاری برای گفتن داشته ولی متاسفانه در این مدت نگاه ویژه ای به این مسئله مهم و ارزشمند نشده است.

سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک ادامه داد: خواستار این هستیم که صدا و سیما بیشتر به هنرمندان جاسکی توجه کند و نسبت به اشاعه ی جایگاه موسیقی محلی اصیل این شهرستان نگاه ویژه ای داشته باشد تا در این مسیر فرهنگ موسیقی محلی با قدمت بالای جاسک بر جامعه ی ایرانی و همچنین دنیا معرفی گردد.

وی عنوان کرد : یکی از پر کاربردترین سازها و موسیقی های اصیل جاسکی، موسیقی سِی چاپی و قیچک است که این ساز شنیدنی و دیدنی توسط هنرمندان جاسک ساخته می شود و در بسیاری از مراسمات مورد استفاده قرار می گیرد.

لشکری زاده ادامه داد: سی چاپی یک موسیقی قدیمی و آبا اجدادی در شهرستان جاسک می باشد که توسط یک یا چند گروه هنری در مراسم های مختلف اجرا می شود و اصلی ترین ساز بکار گرفته در این موسیقی استفاده از سورنا می باشد.

وی بیان کرد: سرنا و قیچک، سازهایی نه تنها محلی، بلکه قدیمی هستند و این سازها  در مناطق جنوب شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان ، خراسان و لرستان از دیرباز رواج داشته و حتی امروزه نیز در مجالس شادی و به هنگام خواندن ترانه های محلی این نواحی بکار می روند.

سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: یکی دیگر از اهداف مهم در اشاعه ی فرهنگ و هنر این شهرستان، معرفی بلامنازع موسیقی اصیل و مؤلفان جاسک به جامعه بزرگ هنری است و امیدواریم در آینده ای نزدیک این هدف واحد به نقطه ی خیلی خوبی برسد و آثار هنرمندان جاسکی نیز در این رابطه معرفی گردد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی