آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

اولین شورای فرهنگ عمومی بستک تشکیل جلسه داد

اولین نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان بستک در محل دفتر امام جمعه برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، در این نشست داود دادوند، دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان به ارائه دستور کار جلسه با عنوان «نقش فرهنگ اسلامی در اقتصاد اسلامی» پرداخت.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین قائدی امام جمعه شهرستان بستک با اشاره به اینکه بحث قناعت کردن برگرفته از تفکر اسلامی است افزود: باتوجه به اینکه ما در کشور اسلامی قرار داریم، لازم است اقتصاد ما با فرهنگ اسلامی همخوانی داشته باشد، پرهیز از اسراف و تجمل گرایی و قناعت کردن به دارایی داخلی کشورمان از امور مهم است.

وی اظهار کرد: فرهنگ اسلامی و اقتصاد اسلامی لازم و ملزوم یکدیگر هستند بنابراین با از بین رفتن فرهنگ اسلامی، اقتصاد اسلامی معنا و مفهوم خود را از دست خواهد داد و آن اهداف والای فرهنگ و اقتصاد اسلامی که مدّ نظر مقام معظّم رهبری (مد ظله العالی) می باشد، تحقق نخواهد یافت و باعث ایجاد اختلال در کشور خواهد شد.

امام جمعه بستک عنوان کرد: با ایجاد کوچکترین اختلال در سیستم اقتصادی کشور، طبقه فقیر رو به فزونی رفته و خطر مرگ و فروپاشی سیستم اقتصادی و فاصله طبقاتی بسیار زیاد به دنبال خواهد داشت در حالیکه در یک سیستم رو به رشد از نظر اقتصادی، فاصله بین طبقه های اغنیاء، متوسط و فقیر جامعه کم است. لذا برای ایجاد بستر مناسب جهت توسعه فرهنگ اسلامی و رشد اقتصاد اسلامی در کشورمان لازم است همه ی اقشار جامعه با پشتیبانی از دولت در این راه قدم بردارند.

امام جمعه شهرستان بستک در پایان به ارائه ی دیدگاه شورای فرهنگ عمومی در این زمینه پرداخت و بیان کرد: همه ما باید با اهرم قلم و کاغذ در این زمینه فرهنگ سازی کنیم و با الگو قرار دادن خودمان، جامعه را از نقش اساسی فرهنگ اسلامی در اقتصاد اسلامی آگاه نماییم.

در ادامه سید عبدالله حسینی نماینده فرمانداری شهرستان بستک با تأکید بر روند نوسانات بازار ارز گفت: باید حدود انصاف در معاملات رعایت شود و زمانی که در سامانه ی ارزی نوسان ایجاد شود، افراد کالاها را احتکار نکنند و همانطور که همه مطلع هستیم، تمام روش ها حتی در بازار و معاملات ریشه در مقوله فرهنگی دارد.

وی در ادامه افزود: الگو گرفتن و شبیه سازی رفتاری در اجتماع را می توان از دوران رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار به صورت واقعی دریافت نمود و با رعایت قناعت در مصرف، حذف احتکار، نگرفتن نزول و ربا و ایجاد الگوی مصرف صحیح می توانیم فرهنگ را به کمک اقتصاد آورده و به راحتی از حالت فشار اقتصادی خارج شویم.

در پایان اعضاء حاضر به بیان دیدگاه های خود درخصوص دستور کار جلسه پرداختند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی