آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

پوشش سنتی ادارات معرفی می شود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان : طراحان پارچه و لباس هرمزگان بزودی الگوهای کاربردی پوشش سنتی در ادارات را معرفی می کنند.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، علیرضا درویش نژاد گفت : درنشست تخصصی کارگروه ساماندهی مد و لباس هرمزگان، طراحان پارچه و لباس پیشنهادات اجرای طرح استفاده از پوشش سنتی در قالب لباس رسمی را بررسی و اعلام کردند که بزودی الگوهایی از پوشش سنتی اصیل و طرح های جدید الهام گرفته از آن را معرفی خواهندکرد.

وی ضمن قدردانی از همراهی جامعه متخصصان و دانش آموختگان حوزه مد و لباس با اجرای طرح استفاده از پوشش سنتی بعنوان لباس اداری افزود: این طرح همانطور که با اقبال 90 درصدی اجتماعی روبه رو شد انتقاد و گاه هجمه هایی را هم پذیرفت اما آنچه مهم است فرهنگ اصیلی است که نباید فراموش شود.

درویش نژاد وظیفه اساتید دانشگاه و طراحان پارچه و لباس را بعنوان بازوان اندیشه و حرکت کارگروه درشفاف سازی فرهنگی همچنین اجرایی و کاربردی کردن هرچه بیشتر این طرح ضروری دانست و افزود: پوشش زنان هرمزگان نماد بزرگ اعتقادی- اجتماعی ماست و نباید دستخوش تندباد تحریف و سبک انگاری شود درحالیکه بیانگر عفت و حجب مادران و زنان ما بوده و هست.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان عنوان کرد : مطالعه تاریخ پوشش در هرمزگان خاصه لباس زنان که همواره در تمام صحنه های اجتماعی فعالیت داشته اند روشن می کند که وقار، ابهت،زیبایی و تنوع در طرح و رنگ مهمترین خصوصیت این پوشش است که متأسفانه  امروز تنها یک لباس پرزرق و برق مجلسی از آن دیده می شود و اجرای این طرح می تواند وقار و ابهت لباس زنان باحجاب بندری را احیاء کند.

وی لباس زنان جنوب را مملو از نماد های پررنگ فرهنگ این خطه دانست و ادامه داد: این طرح دو مسیر اجرا پیش رو دارد یکی کاربرد عین لباس سنتی مناطق مختلف استان با حفظ اصالت و حجاب آن و دیگر اینکه طراحان پارچه و لباس با بیشترین الهام از نقوش، برش ها، دوخت ها و رودوزی های سنتی طرح های جدیدی را ارائه کنند.

درویش نژاد این طرح را تأمین کننده اشتغال پایدار در حوزه مد و لباس برشمرد و گفت: بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته طراحی و دوخت لباس در قالب فعالیت دوباره کارگاه های طراحی و بافت پارچه،کارگاه های چاپ،برش و دوخت لباس می توانند در مسیر این طرح از دانش خود استفاده کنند و این دانشگاه  در اجرایی شدن هرچه بیشتر این طرح تلاش خواهد کرد.

در این نشست طراحان پارچه و لباس خانم ها فرشته مفاخر، زینب حمدانی پور، مینا رنجبر و شیما علیزاده با تأکید بر ارائه طرح های ترکیبی سنتی در کنار کاربرد پوشش اصیل بعنوان لباس رسمی اعلام کردند که در قالب گروه های کاری تخصصی تر فعالیت خود را برای معرفی الگوهای مناسب اچرای این طرح درپی خواهند گرفت.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی