آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان سیریک برگزار شد

اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان سیریک به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن حیدری امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان و با حضور اعضای شورای فرهنگ عمومی در سالن اجتماعات فرمانداری با دستورکار ساماندهی برنامه های ماه مبارک رمضان – بررسی معضل طلاق و ساماندهی برنامه های فرهنگی و اجتماعی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزارشد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، حجت الاسلام والمسلمین حسن حیدری امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ضمن تبریک فرارسیدن ماه رحمت ، برکت ، نیایش‌ و بندگی به اهمیت ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت : رمضان، موسم عبادت است و عبادت، غذای روح است وباید از فرصت خاص وویژه الهی نهایت استفاده نمود .
وی افزود : فرهنگ در هر جامعه ای از مقوله حیاتی و زیر بنای می باشد که متزلزل شدن فرهنگ هر جامعه برابر به نابودی آن جامعه می گردد لذا مهمترین رسالت شورای فرهنگ عمومی ریشه‌یابی مشکلات اجتماعی و حل آنها دانست که می شود در سایه همراهی و همدلی همه مسئولان و مردم این مشکلات مرتفع نمود.
امام جمعه سیریک به جایگاه و اهمیت طلاق از نظر اسلام اشاره کرد و گفت : هیچ چیز در پیشگاه خدا محبوب تر از خانه ای که به ازدواج، آباد شده باشد نیست و هیچ چیز، در پیشگاه خدا منفورتر از خانه ای که در اسلام، به جدایی (طلاق) ویران شود، نیست.
رییس شورای فرهنگ عمومی سیریک اضافه کرد : ماه مبارک رمضان فرصت خوبی است که ازاین فرصت معنوی برای کاهش آسیب های اجتماعی بهر ه جست و یک برنامه ریزی جامع از سوی شورای فرهنگ عمومی برای کاهش آسیب های اجتماعی شهرستان تهیه و اجرا نمایم . .
حیدری تصریح کرد : اسلام با طلاق سخت مخالف است ،  اسلام مى خواهد تا حد امکان، طلاق صورت نگیرد اسلام، طلاق را به عنوان یک چاره جویى به مواردى که چاره منحصر به جدایى است، تجویز کرده است نه برهر بهانه ای غیر منطقی .
حجت الاسلام والمسلمین حیدری عنوان کرد : برای اینکه بتوانیم یک برنامه ریزی دقیق و متناسب با موضوعاتی که منجر به طلاق بین مردم به ویژه جوانان می شود باید یک آمار دقیق در مورد آسیب و موضوعات طلاق در شهرستان داشته باشیم تا بتوانیم با تشکیل یک کارگروه تخصصی در کنار شورای فرهنگ عمومی یک برنامه خوب و مناسب تهیه ،  تدوین واجرا نمایم .
در ادامه علم عباسی معاون فرماندار ضمن تبریک ماه مبارک رمضان گفت : رمضان بهار دل‌های خداجوست که در حسرت زمزم شفا بخش آن یازده ماه را در کویرهای سوزان حیات دویده‌اند و اینک بر سرچشمه آن دست یافته‌اند.
عباسی گفت : ارتقاء وتوسعه شاخص های فرهنگی واجتماعی در راستای تقویت ظرفیت ها و به منظور مقابله با آسیب های اجتماعی امروز ضروری است .
معاون فرماندار سیریک  در این جلسه با مهم خواندن مسائل اجتماعی و با تاکید بر این حوزه بیان کرد: معضلات اجتماعی چون طلاق ,اعتیاد ، حاشیه نشینی ، فساد و فحشا از جمله مواردی است که اگر نادیده گرفته شود و به آسانی از آن عبور گردد ، تبدیل به مشکلات جبران ناپذیر خواهد شد.
عباسی افزود : برای کاهش آسیب های اجتماعی شهرستان علی الخصوص طلاق  باید ازظرفیت اساتید و فرهنگیان و روانشناسان و دانشگاهیان بخصوص نهادهای فرهنگی در کارگروه تخصصی طلاق که در کنار شورای فرهنگ عمومی درانجام فعالیت است به نحو مطلوب استفاده نمود و از آنان در ایجاد کارگاه های آموزشی در مساجد و محلات و حسینیه ها در مناسبت های مختلف در راستای آگاه سازی بهره لازم گرفت .
عباسی به جایگاه فرهنگ عمومی اشاره کرد وگفت : شورای فرهنگ عمومی مهم‌ترین شورا در هر شهرستان است و باید به این جایگاه مهم شورا اعتقاد داشته باشیم تا به فعالیت‌های اساسی و زیربنایی برسیم.
وی افزود : بهترین راهکار برای کاهش آسیب های اجتماعی در حال حاضر با توجه به تهاجم فرهنگی در فرهنگ‌سازی  و آگاه بخشی در زمینه  های مختلف دینی ، قرآنی ،  ترویج فرهنگ کار و تلاش در بین شهروندان عنوان کرد.

مصطفی کریمی زاده سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان ضمن تقدیر و تشکر از همکاری و همدلی اعضای شورای فرهنگ عمومی در جهت اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی سال 96 گفت :  فرهنگ عمومی نشان دهنده هویت واقعی جامعه است و مسئولان باید جایگاه، شان و احترام خاصی برای مصوبات شورای فرهنگ عمومی قائل شوند .
کریمی زاده افزود : شورای فرهنگ عمومی شهرستان بعنوان موتور محرک متوازن شهرستان بوده و باید موازی کاری دوری نمود و آسیب های اجتماعی و فرهنگی شهرستان به صورت واقعی و آنچه در شهرستان با آن مواجه هست رصد ،  بررسی و برنامه ریزی گردد .
کریمی زاده عنوان کرد : مصوبات شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان ها حکم قانون را ندارد و باید برای اجرا در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان های مربوطه طرح و بعد از تایید به شهرستان ها ابلاغ شود.
کریمی زاده به موضوع طلاق و آسیب های اجتماعی آن اشاره کرد و گفت : طلاق اثرات و عوارض بسیاری بر خانواده بر جای می گذارد که بیشترین این اثرات و عوارض متوجه کودکان این خانواده ها می باشد .
کریمی زاده گفت : پیشگیری از جرم بدون مشارکت و حضور مردم و رسانه ها در کنار یکدیگر امکان پذیر نیست.

در پایان تمامی اعضای شورای فرهنگ عمومی به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات در موضوعات مطرح شده در جلسه پرداختند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی