آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

شعر در جامعه زنده و پویا جریان دارد

امام جمعه بندرلنگه در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره شعر سندباد: جامعه ای که پویا و زنده باشد شعر وشاعری در آن جریان دارد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد جواد رکنی با تاکید بر این نکته که شاعری یک عطیه الهی است گفت : شعر اگر زندگی را به سوی معنویت سوق دهد باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه گردد بسیار ارزشمند و مورد احترام همه نسل ها خواهد بود.

وی به تاریخ ادبیات ایران پرداخت و افزود : در سرزمین ایران شاعران بزرگی از قدیم تا حال حاضر پرورش یافته اند و آثار ارزشمندی را در قالب های مختلف ایجاد کرده اند که اشعار آنها در سطوح مختلف جامعه مورد استفاده قرار می گیرد.

امام جمعه بندرلنگه به اهمیت شعر و شاعری در گذشته اشاره کرد و بیان داشت : در قدیم به شعر اهمیت بیشتری داده می شد و در همه مجالس ، شهرها و حتی روستاها اشعار شاعران بزرگ همچون فردوسی ، حافظ و مولوی خوانده می شد و از این طریق کودکان با تاریخ فرهنگ غنی ایران آشنا می شدند و داشته های فرهنگی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد جواد رکنی اضافه کرد : در مکتب خانه های قدیم نیز در کنار سایر علوم به شعر بعنوان یک رشته جدی پرداخته می شد و در کنار آموزش قرآن ، شعر حافظ ، سعدی ، فردوسی ، مولوی نیز درس داده می شد و حفظ این اشعار از اولویت های اصلی بود.

وی به زنده بودن شعر و جریان آن در بستر زمان پرداخت و گفت : در هر دوره با توجه به ساختار اجتماعی و فرهنگی خود ، شعر متناسب با همان شرایط تولید و عرضه می شود و در این صورت است که شعر در بطن جامعه قرار می گیرد مانند اشعار دوران دفاع مقدس که جامعه را به پایداری ، حرکت و تکاپو و ایستادگی در مقابل دشمنان سوق می داد.

امام جمعه بندرلنگه زبان شعر را نافذ و سحرآور دانست و افزود : شعر هم باید دردهای جامعه را بیان کند و هم مرهمی بر دردها باشد و هیچ کس با شعر و هنر مخالف نیست اما آنچه باعث مخالفت می شود ابتذال است زیرا هم اکنون شاهد هستیم بعضی آثار از لحاظ تکنیک در اوج هستند اما به لحاظ محتوا تهی وخالی می باشند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی