آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

شب شعر بمناسبت روز بزرگداشت فردوسی در جاسک

شب شعر بمناسبت بزرگداشت عالم شعر فارسی حکیم ابوالقاسم فردوسی، با حضور شاعر طنزپرداز کشوری راشد انصاری در محل سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جاسک برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، عبدالرحمن لشکری زاده سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک گفت: روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌است و هر سال در این روز آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در کشور برگزار می‌شود.

لشکری زاده افزود: دیگر کشورهای جهان نیز به پاس احترام از عالم شعر پارسی، روز بزرگداشت فردوسی را  مورد تکریم قرار می‌دهند.

در ادامه محمد احمدی فرماندار جاسک بیان کرد: شاهنامه نه تنها بزرگترین و پرمایه ترین مجموعه شعر به جا مانده از عهد سامانی و غزنوی است، بلکه مهمترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و رونق فرهنگ و تمدن ایران باستان و خزانه لغت و گنجینه ادبـیات فارسی به شمار می رود.

فرماندار جاسک تصریح کرد: فردوسی طبع لطیفی داشت، سخنش از طعنه، هجو، دروغ و چاپلوسی به دور بود و تا جایی که می توانست از به کار بردن کلمه های غیر اخلاقی خودداری می کرد و این امر باید سرلوحه کار شاعران عزیز قرار گیرد.

راشد انصاری  شاعر طنزپرداز کشوری در مورد شاهنامه فردوسی گفت: شاهنامه نگاهبان راستین سنتهای ملی و شناسنامه قوم ایرانی است و شاید بدون وجود این اثر بزرگ، بسیاری از عناصر مثبت فرهنگ آبا و اجدادی ما در طوفان حوادث تاریخی نابود می شد و اثری از آنها بجای نمی ماندْ.

انصاری ادامه داد:  فردوسی شاعری معتقد و مومن به ولایت معصومین علیهم السلام بود و خود را بنده اهل بیت نبی و ستاینده خاک پای وصی می هیچ‌کس به اندازهٔ فردوسی باورمند به خرد و دانش نبوده و تشویق به اندوختن دانش و هنر ننموده ‌است.

وی تصریح کرد: فردوسی چون خیام در اشعارش به کوتاهی زندگانی افسوس می‌خورد و بیان حیرانی می‌کند که انسان برای چه آمده ‌است و کجا می‌رود و پس از این زندگی چه خواهد شد.

در ادامه ضمن اینکه استاد راشد انصاری با اشعار طنزگونه اش مجلس را پر از شور و شعف کرد، دیگر شاعران انجمن شعر و ادب جاسک به ارایه اشعار خود پرداختند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی