آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

اجازه دست درازی هیچ ابرقدرتی به خلیج فارس نخواهیم داد

پیام احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس به مناسبت روز ملی خلیج فارس :

 

 

روز ملی خلیج فارس را محضر همه ملت ایران اسلامی به خصوص مردم شریف هرمزگان تبریک عرض می کنم .

جایگاه و اهمیت خلیج فارس به لحاظ سیاسی ، اقتصادی و نظامی جایگاه بسیار مهمی و کل جهان است تنگه مهم و استراتژیک هرمز در خلیج فارس قرار گرفته که باعث تردد کشتی های زیادی از این تنگه می شود.

هم برای تجارت و هم کشتی های نظامی پس اهمیت آن را همه می دانند. خلیج فارس منبع بزرگی از انرژی های جهان است که حدود 60 درصد انرژی های فسیلی جهان درآن واقع شده است و ایران اسلامی و کشورهای همسایه از این انرژی منتفع می شوند . انرژیهای که چشم طمع بسیاری به سوی آن دوخته شده است.

شاهراه مهم تنگه هرمز و خلیج فارس باعث شده کشورهای قدرتمند دنیا فکر تسلط بر آن باشند می بینیم که جایگاه مهمی در تمام معادلات کشورها دارد به این جهت اهمیت خلیج فارس برای ما دو چندان است.

بیشترین طول جغرافیایی خلیج فارس در اختیار ایران است و از هزار سال پیش با همین نام بوده و هست و از زمان پیامبر عظیم الشان اسلام هم دریای پارس بوده و هیچ سندی نمی تواند آنرا انکار کند و اسناد آن هم موجود است . گاها کشور کوچکی مثل امارات خلیج عربی را مطرح می کند که نمی تواند سندی برای آن داشته باشد و برای کسی پذیرفتنی نیست.

با توجه به همه اظهار نظرها و ادعاهای کشورهای عربی اما این موقعیت استراتژیک از آن کشور عزیزمان هست و یک روز بصورت رسمی در تقویم کشور ماست و ما باید تلاش کنیم خلیج فارس هم در تجارت و هم در صید و صیادی و هم در نظامی و گردشگری حرف اول را در دنیا می زند.

خلیج فارس به دلیل شرایط خاص  و با توجه به عمق تا 90 متر باعث شده کشتی های بزرگ هم بتوانند از این تنگه عبور کنند و باعث رونق اقتصادی منطقه شود.با توجه به وجود بنادر مهم در منطقه مثل بندر شهید رجایی لنگرگاه خوبی برای کشتی ها و جابجایی کالاهای تجاری است.

ایران هر موقع بخواهد می تواند تمام معادلات و اهداف خودش در خلیج فارس در خلیج فارس پیاده کند ضمن احترام به همسایگان خود این قدرت منطقه در اختیار ایران است و در جایی اگر احساس خطر کنیم خیلی با قدرت نیرو های نظامی جواب محکم خواهند داد و به هیچ کشوری اجازه دست درازی به سوی خلیج فارس و تنگه هرمز را نخواهد داد.

هر ایرانی متعصبی که کشور را دوست دارد نام خلیج فارس را هم دوست دارد و این نام انگیزه چند برابری برای همه دارد . خلیج فارس با همه الطاف یک قدرت خوبی هم در کنار آن به ما داده و ما می توانیم از قدرت آن استفاده کنیم در جهت رسیدن به اهداف و خواسته های به حق کشور استفاده کنیم اقتدار فرهنگی ، اقتصادی ، امنیتی و نظامی مهمترین کلماتی است که هر ایرانی بعد از شنیدن نام خلیج فارس در ذهنش تداعی می شود.

ضمن تبریک روز ملی خلیج فارس امیدوارم روز به روز شاهد پیشرفت و ترقی سواحل و جزایر آن در همه حوزه ها باشیم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی