آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس

دکتر سید عباس صالحی به مناسبت روز ملی خلیج فارس و هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس پیامی به شرح ذیل صادر کرد .

 

 

IMG_3190

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ،در این پیام آمده است:روز ملی خلیج فارس نمادی از وحدت و همگرایی ایرانیان در حفظ تمامیت ارضی این سرزمین کهن و انسجام مردم این کشور در عرصه های اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی است . این روز بزرگ نشانه تعامل با کشورهای منطقه منطقه جهان نیز به شمار می رود که طی قرون متمادی از طریق این ابراه مهم به مبادله و داد و ستد با جهانیان اهتمام ورزیده اند .

کانون های تمدنی مهمی همچون لیان و سیراف در بوشهر فعلی و کیش ، بندر لنگه ، کنگ و قشم ، هرموز و بندر عباس در خشکی و دریا در مجاورت و دل خلیج فارس شکل گرفته که هر یک علاوه بر تبادل کالا و مناسبات تجاری و دریانوردی از قدیم و جدید درخشیده اند .

راه تاریخی ادویه ، بنادر و جزایر این دریا را به اقصی نقاط عالم شناخته شده در آن روزگاران پیوند داده و در این بستر جغرافیایی چرخه همگرایی شکل گرفته است .

حضور ایرانیان در آسیای شرقی ، هند و آفریقا و نیز حاشییه جنوبی خلیج فارس به ویژه مسقط که در خط ارتباطی این تبادلات قرار داشته، بسیار چشمگیر بوده است تا انجا که بسیاری از آموزه های دینی و معنوی نیز از این رهگذر منتقل شده است . همین بس که اسلام از طریق بازرگانان ودریانوردان منصف به آسیای شرقی نفوذ کرد وگسترش یافت.

شکل گیری کانون های انسانی ایرانیان در هند و آفریقا و چین و حاشیه جنوبی این دریا مرهون مهاجرت های بزرگ و مهمی از این خلیج نیلگون است که موجب رونق فرهنگ و زبان و آیین های ایرانیان در مناطق مذکور شد.

در روزگار ما نیز منافع مشترک اقتصادی ، مسائل زیست محیطی ، استراتژیک و ژئوپولتیک در کنار دغدغه های مشترک دینی ، فرهنگی واجتماعی می تواند خلیج فارس را همانند گذشته به محور اتحاد و دوستی کشورهای منطقه تبدیل کند.

ملت بزرگ ایران و دولت جمهوری اسلامی ، با گرامیداشت یاد و نام همه مردان و زنان بزرگی که در راه حفظ امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس تلاش کرده اند ، در برابر هرگونه تعدی به تمامیت ارضی کشور به ویژه خلیج همیشه فارس و جزایر ایرانی آن یکدل و هم صدا هستند.

 

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی