آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

مهمترین چالش جامعه مسئله فرهنگ است

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک در دیدار با هنرمندان : مهمترین چالش جامعه مسئله فرهنگ است.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، عبدالرحمن لشکری زاده افزود : مسئله فرهنگ مانند دو مسئله دیگر از موضوعات مورد علاقه دشمن از اوائل انقلاب تا کنون بوده، بطوری که در حال حاضر شاهد چالش های جدی تری در این عرصه هستیم؛ چالش فرهنگی در این زمان به اوج خود هم رسیده است.

وي ادامه داد: اندیشه انقلاب و تشکیل نظام مبتنی بر ارزش های دینی، در حقیقت حرکت برخلاف موج جهانی بوده که در ابعاد مختلف مانند سیاست اتفاق افتاد و پذیرش آن هم خیلی برای غربی ها خوشایند نبود.

عبدالرحمن لشكرى زاده بيان كرد: همواره غرب در صدد ايجاد تفرقه هاى فرهنگى در بين آحاد جامعه ايران اسلامى بوده  و اين درحالى است كه ملت ايران نسبت به دسيسه ها و دست هاى پشتِ پرده دشمنان با هوشيارى بالايى گام برداشته اند و اين خود نشان دهنده ضعف استكبار در مسئله جنگ فرهنگى بشمار مى آيد.

دبير شوراى فرهنگ عمومى شهرستان جاسك عنوان كرد: دلیل دیگر این حساسیت فرهنگی این است که انقلاب اسلامی ایران، دارای پیشینه و ریشه فرهنگی هم بوده و این موارد باعث شده تا بعُد فرهنگی، بیشتر مورد توجه دشمن قرار بگیرد.

لشكرى زاده ادامه داد: اما توسعه فرهنگی منجربه خود باوری جامعه شده است، و این مسئله خود در شکل گیری و هویت فرهنگی جامعه نقش مهمی را ایفاء می نماید. توسعه فرهنگی در قالب اهمیت دادن به ارزش های محلی و ملی، باید بتواند از طریق برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی به نیازهای معنوی و مادی افراد جامعه خود پاسخ دهد.

سرپرست فرهنگ و ارشاد جاسك تأكيد كرد: هدف از توسعه فرهنگى، پیشرفت و پویایی نوین و نظام مند جامعه است بطوريكه جامعه اى به پويايى مى رسد كه فرهنگ در بين آن جامعه بصورت آگاهانه منتقل شود و اين خود برطرف نمودن دغدغه هاى فرهنگى بشمار مى آيد.

دبير شوراى فرهنگ عمومى اضافه كرد: از اين رو توسعه را باید جریان چند بعدی دانست که مستلزم تغییرات اساسی در ساختار اجتماعی، طرز تلقی عامۀ مردم و نهادهای ملّی و نیز تسریع رشد اقتصادی، کاهش نابرابری و ریشه کردن فقر مطلق است.

عبدالرحمن لشكرى زاده عنوان كرد: توسعه در اصل باید نشان دهد که مجموعه نظام اجتماعی، هماهنگ با نیازهای متنوع اساسی و خواسته های افراد و گروه های اجتماعی در داخل نظام، از حالت نامطلوب زندگی خارج شده و به سوی وضع یا حالتی از زندگی که از نظر مادّی و معنوی بهتر است، سوق می يابد.

وى بيان کرد: فرهنگ در قالب ارزشی، اشاره به مجموعه ای از ارزش های جامعه و ضوابط اجتماعی می کند که باید دریک جامعه برای رسیدن به سعادت و توسعه، افراد آن را به کار برد.

سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامى جاسك ادامه داد: براى توسعه ملى نياز به توجه فرهنگى است، مليت هاى مختلف جهان با توجه به نهادينه كردن مسائل فرهنگى در جامعه، بدنبال توسعه ملى نيز هستند، و اين يعنى فرهنگ در هر كجا كه شكل بگيرد زيربناى توسعه قلمداد مى شود.

وى در خصوص يكى ديگر از راه هاى مؤثر در نهادينه كردن فرهنگ هر جامعه افزود: توجه به كتاب و كتابخوانى بسيار مؤثر است، بطوريكه کتاب در مرحله‌ای از زندگی اجتماعی به کار می‌آید که جامعه دارای مسائل کافی برای انتقال به نسل کنونی و آینده داشته باشد، این مسائل می‌تواند تجربیات، طرز فکر، نکات آموزشی یا حتی مسائل سرگرم کننده باشد، در چنین مرحله‌ای کتاب وارد فرهنگ می‌شود و کتابخوانی به عنوان جزئی از فرهنگ شناخته می‌شود.

لشكرى زاده بيان داشت: كتاب هايى كه با موضوعات فرهنگى و اجتماعى در جامعه عرضه مى شوند و در اختيار مخاطبين قرار مى گيرند، مى توانند در رشد مسائل فرهنگى نيز كاربرد و نقش مهمى را ايفا باشند.

وى گفت: در ادامه مى توان به نقش تئاتر در توسعه فرهنگ جامعه اشاره كرد و همه بر این باوریم که تئاتر یکی از کانون های مصرف فرهنگی ایران است که می تواند در توسعه فرهنگی حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان جاسک در پایان گفت : تئاتر زبان گویای دردها و مشکلات جامعه است و توجه به فرهنگ از طریق برگزاری مسائل هنری ، گامی مفید و موثر در راستای توسعه هدفمند فرهنگی کشور است.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی