آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک برگزار شد

سومین جلسه انجمن امورکتابخانه‌های عمومی شهرستان سیریک به ریاست علم عباسی معاون فرماندار و با حضور حجت الاسلام والمسلمین حیدری امام جمعه شهرستان و اعضای انجمن امور کتابخانه‌های عمومی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزارشد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، حجت الاسلام والمسلمین حیدری امام جمعه شهرستان ضمن قدردانی از عواملی که در امر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی با انجمن امورکتابخانه های عمومی شهرستان همکاری دارند گفت : کتابخانه مرکز ثقل فرهنگی و مطالعاتی شهر به حساب می آید و با برنامه‌های خوب و مؤثر می‌توانیم مردم را به حضور هر چه بیشتر در این مکان فرهنگی تشویق نمایم .

حیدری گفت : کتاب وسيله ‏اي است که دانش بشري به مدد آن از تباه شدن مصون مي ‏ماند و به آيندگان منتقل مي ‏شود. از اين‏رو پيشوايان معصوم(ع) توجه ويژه‏اي به فرهنگ مکتوب داشتند و همواره پيروان خويش را به حفظ دانش و نوشتن آن سفارش مي ‏فرمودند.

امام جمعه شهرستان سیریک تأکید کرد: با توجه به فرهنگی بودن دین اسلام و اینکه معجزه جاوید پیامبر(ص) کتاب قرآن است و از طرفی اسلام بیش از هر دین دیگری بر علم و بصیرت ارزش گذاشته است، برای افزایش بصیرت، آشنایی با وظایف دینی، اجتماعی، سیاسی و…مطالعه کتاب ضرورت دارد.

وی افزود : ترویج دانامحوری در سطوح مختلف جامعه با کتاب و اشاعه فرهنگ کتابخوانی مهیا می شود و فرهنگ مطالعه محرک توسعه است.

وی عنوان کرد: باید به کتاب و کتابخوانی به‌عنوان یک رویداد اجتماعی نگاه کنیم و آن را در جامعه گسترش دهیم؛ زیرا تمایل مردم برای حضور در برنامه‌های کتاب‌محور، ضمن ارتقاء سطح فرهنگ، بسیاری از معضلات اجتماعی را کمرنگ خواهد کرد.

در ادامه این جلسه عباسی معاون فرماندار شهرستان سیریک ضمن تشکر و قدردانی از زحمات همه اعضا انجمن در ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه درشهرستان گفت : ترویج فرهنگ کتابخوانی لازمه توسعه فرهنگی هر جامعه است .

عباسی بر اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی درجامعه تاکید کرد و افزود : باید یکی از برنامه های مدیران فرهنگی ، توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه باشد. چون میزان گرایش اقشار مختلف جامعه به مطالعه وکتاب و کتابخوانی و ، امروزه یکی از شاخص های توسعه هرجامعه به شمار می رود.

عباسی گفت : شهرستان سیریک  با چهره‌ای فرهنگی و تاریخی و گردشگری شناخته می‌شود و امیدوارم با فعالیت‌های گسترده فرهنگی علی الخصوص در حوزه کتاب و کتابخوانی سرانه مطالعه این شهرستان افزایش داده و گام های موثری در ترویج فرهنگ مطالعه با تعامل و هم افزایی همه نهادهای فرهنگی و آموزشی شهرستان  برداشته باشیم .

عباسی افزود: حرکت در مسیر توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی  نیاز به یک برنامه ریزی مدون درون شهرستانی و همچنین رفع  نواقص ها در این امر می باشد .

وی تصریح کرد: البته حرکت‌های خوبی صورت گرفته است ولی کافی نمی باشد و برای گسترش و تقویت این فرهنگ  فقط یک کار دولتی نیست و نیازمند حضورهمه نهاد و مراکز فرهنگی و آموزشی هستیم و همچنین خیرین باید در حوزه ورود کنند ، تا امورکتابخانه های عمومی شهرستان  با یک روند سازمان یافته تری به فعالیت  های خود بپردازد .

عباسی در این جلسه به موضوع پرداخت بدهی و سهم نیم درصدی شهرداری‌ها به امورکتابخانه‌های عمومی  اشاره کرد و گفت : پرداخت سهم نیم درصدی شهرداری‌ها به امورکتابخانه‌ها کاملا وجه قانونی دارد و باید شهرداران سهم نیم درصدی خود به موقع پرداخت نمایند .

مصطفی کریمی زاده در این جلسه عنوان کرد : توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی، رشد معنوی جامعه ر ا به دنبال خواهد داشت .

وی افزود : اگر جامعه‌ای از کتاب فاصله بگیرد، قطعاً از رشد علمی، معنوی و توسعه متوازن به دور خواهد ماند؛ توسعه و استانداردسازی کتابخانه‌ها و نهادینه‌سازی فرهنگ کتابخوانی در تمامی رده‌های سنی یک ضرورت است؛  چراکه کتابخانه و تربیت افراد کتاب‌خوان نشان از رشد فرهنگ یک جامعه است.

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی سیریک بیان کرد : پرداخت بدهی و سهم نیم درصدی شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها، تسریع در روند بهره‌برداری از کتابخانه‌های در حال ساخت به ‌ویژه کتابخانه‌های با پیشرفت فیزیکی بالا و توجه به منویات رهبری در خصوص احداث کتابخانه‌های روستایی، اقداماتی است که به رشد فرهنگ کتاب و کتابخوانی برای برخورداری از آینده‌ای روشن کمک می‌کند.

مصطفی کریمی زاده گفت : ما از همه شهرداران بندر سیریک ، بندرگروگ و بندرکوهستک انتظارداریم جهت پرداخت بدهی و سهم نیم درصدی شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها با مسول امور کتابخانه های عمومی شهرستان نهایت همکاری داشته و بدهی وسهم درصدی خود به موقع پرداخت نمایند .

در پایان این جلسه تمامی اعضا انجمن امور کتابخانه های عمومی به ارائه نظرات و پیشنهادات در خصوص ترویج و تقویت فرهنگ مطالعه مفید پرداختند و همچنین مصوباتی در این جلسه اتخاذ گردید .

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی