آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

خطر جایگزینی کتاب های دیجیتال با کتاب های کاغذی محسوس است

شهردار بندرعباس با اشاره به گرایش جامعه به سمت تکنولوژی روز و فضای مجازی، تصریح کرد: در آینده نزدیک کتاب ها و کتابخانه های مجازی جایگزین کتاب های کاغذی و کتابخانه های عمومی می شوند.

 

 

به گزارش ستاد اطلاع رسانی پانزدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان، عباس امینی زاده در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این رخداد مهم فرهنگی، به جایگاه کتاب اشاره کرد و گفت: جایگاه کتاب به جایگاه علم بر می گردد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند، به طوری که ارزش کتاب به ارزش علم و در نهایت ارزش انسان سنجیده می شود.

وی با اشاره به سیر تاریخی علم، خاطرنشان کرد: اگر به روند تاریخی علم توجه کنیم، درخواهیم یافت که با توسعه تفکر و اندیشه در انسان، علم در اشکال مختلف خود را نشان داده است؛ یک بخش علم در گذشته لفظی بوده و سپس بشر ثبت و انتقال علم را از طریق نقاشی و حکاکی بر روی اجسام مختلف بهره گرفته و در نهایت نیز لفظ در قالب نوشتار و رسم الخط توسعه پیدا کرد.

امینی زاده افزود: خط نیز دارای یک تاریخچه توسعه ای است و ابتدا از طریق حکاکی و نقاشی بر روی اجسام نظیر سنگ، پس از آن بر روی پوست حیوانات و بعد از آن بر روی کاغذ به رشته تحریر درآمد و عاقبت نوشته های روی کاغذ در قالب کتاب عرضه شد.

وی توسعه علم را مدیون کتاب دانست و عنوان کرد: کتاب های خوب توانستند راه درست را که برگرفته از تفکرات و اندیشه های صحیح بود به بشریت نشان دهند و لذا ضروری است که با شناخت و معرفی کتاب های خوب به نسل جوان و نوجوان در توسعه علم، ترویج تفکر و اندیشه سالم و راهنمایی کردن جامعه به سمت کمال نقش آفرین باشیم.

شهردار بندرعباس از نمایشگاه بزرگ کتاب هرمزگان به عنوان بزرگترین حرکت موثر فرهنگی نام برد و بیان کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب به عنوان پل ارتباط انسان ها و کتاب کاری بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

وی  به تشریح ضرورت توجه به تکنولوژی روز در امر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی پرداخت و یادآور شد: در طول تاریخ جایگاه مکتوبات همواره در حال تغییر کردن بوده است؛ روزگاری بر روی سنگ حکاکی می شد، سپس بر روی تنه درختان و نهایتا از کاغذ برای ثبت و انتقال علم و دانش بهره گرفته شد.

امینی زاده افزود: امروزه تکنولوژی به سرعت جایگاه عظیمی در بین مردم پیدا کرد و به مرور کتاب و کتابخانه های دیجیتال در حال جایگزین شدن کتاب های کاغذی و کتابخانه های معمولی است.

وی با اذعان به اینکه برای اشاعه و نشر فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقا سرانه مطالعه چاره ای جز استفاده از تکنولوژی روز را نداریم، تصریح کرد: امروز شاهد گرایش نسل جوان به مطالعه در فضای مجازی هستیم که باید در این زمینه با برنامه ریزی ورود جدی داشته باشیم.

امینی زاده از آمادگی شهرداری بندرعباس جهت همکاری با دستگاه های فعال در زمینه توسعه کتابخانه های مجازی خبرداد و گفت: ساخت فرهنگسراهای محله ای یکی دیگر از برنامه های شهرداری در راستای توسعه فرهنگی به ویژه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون سه فرهنگسرای محله ای توسط شهرداری بندرعباس احداث شده است، اضافه کرد: سه فرهنگسرا نیز هم اکنون در سه محله بندرعباس در دست ساخت است.

گفتنی است: پانزدهمین نمایشگاه سراسری کتاب هرمزگان از یکم بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه ها واقع در سه راه جهانبار بندرعباس آغاز و تا 7 بهمن همه روزه در دو نوبت صبح و عصر میزبان دوستداران فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی