آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

حفظ و نگهداري از فرهنگ‌هاي بومي و سنتي يك ضرورت است

مصطفی کریمی زاده سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک از کارگاه تولیدی خانگی مد و طراحی لباس اقوام استان هرمزگان در راستای اشتغال پایدار (توسعه مشاغل خانگی ) در روستای زیارت حسن آباد بازدید کرد .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، مصطفی کریمی زاده گفت : فرهنگ و هنر از مهم‌ترين مسائلي است كه در عصر ارتباطات يا جهاني شدن مورد توجه قرار گرفته و ديدگاه‌هايي متفاوت از تهديد جهاني شدن براي فرهنگ‌هاي ملي، بومي و محلي و هژموني فرهنگ‌هاي خاص در جهان تا امكان ايفاي نقش فعالانه فرهنگ‌هاي گوناگون را در برمي‌گيرد.

کریمی زاده عنوان کرد :  آنچه مي‌تواند فرهنگ‌هاي ملي و بومي را در عصر جهاني شدن پويا و بالنده نگه دارد نه تسليم در برابر فرهنگ‌هاي ديگر و نه ايستادگي و ديواركشي براي ممانعت از ورود جلوه‌ها و آثار ديگر فرهنگ‌هاست.

وی افزود : فرهنگ و هنر ايراني-اسلامي به دليل داشته‌هاي متنوع در مناطق و دوره‌هاي گوناگون قابليت فراواني دارد كه اگر با خلاقيت و ايده‌هاي جديد هنرمند همراه و با نگاه و زبان معاصر بيان شود، جايگاه و نقش هنر ايراني- اسلامي در عصر جهاني شدن تقويت خواهد شد.

کریمی زاده بیان کرد  : لباس ‌و پوشش های بومی و محلی (بلوچی ) درشهرستان سیریک از جذابترین و زیباترین جاذبه‌های فرهنگی و صنایع دستی این خطه محسوب می شود .

کریمی زاده به جذابیت پوشش های بومی و محلی بلوچی شهرستان اشاره کرد و گفت :لباس و پوشش های بلوچی چه زنانه و چه مردانه آن یکی از لباس هایی است که در طول تاریخ و تا حدودی در عصر کنونی توجه فرهنگ ها و قومیت های مختلف را به خود معطوف داشته و هر ساله در نمایشگاه های استانی و کشوری مد و لباس تحسین همگان را به سوی خود جلب می کند.

گفتنی است :  این کارگاه تولیدی خانگی به مدیریت سهیلا چمل پور اولین کارگاه تولیدی مد و لباس بومی و محلی می باشد که  5 نفر را به صورت مستقیم اشتغال به کار نموده است .

 

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی