آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

مراسم افتتاحیه دومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران

مراسم افتتاحیه دومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران با نویسندگان شش استان : هرمزگان ، خوزستان ، سیستان و پلوچستان ، فارس ، بوشهر و کرمان به میزبانی شهرستان سیریک و با حضورایزدی پور فرماندار ، شیخ اسماعیلی امام جمعه موقت اهل سنت شهربندرسیریک وجمعی از روسای ادارات ، شوراهای اسلامی شهروروستا و شهرداران بندر سیریک ، کوهستک و گروگ و حضور اصحاب فرهنگ و هنر و مردم درسالن غدیر شهرستان برگزار شد .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، دراین مراسم کریمی زاده گفت : بدون تردید، طبع انسان به شنیدن و خواندن سرگذشت‌ها و قصه‌ها، رغبت فراوان دارد و قصه و داستان ‌گویی مهمترین وسیله و ابزار کتب آسمانی برای تبشیر و انذار بوده است.

کریمی زاده خاطرنشان کرد: قرآن کریم، اولین کتابی است که نقل داستان‌ها و سرگذشت‌های واقعی پیشینیان را در راه تربیت وارشاد مردم به ‌کار گرفته و از میل و رغبت طبیعی انسان درشنیدن و خواندن سرگذشت ها، در راه هدایت آنها بهره‌برداری کرده است .

وی اضافه کرد : هدف جشنواره داستان کوتاه مکران گسترش و ارتقا فرهنگ مطالعه و فرهنگ عمومی است .

درادامه این مراسم ، ایزدی پور فرماندارشهرستان سیریک ضمن تقدیر و تشکر از همه عوامل برگزاری جشنواره گفت : رویداد های فرهنگی ازجمله جشنواره داستان کوتاه مکران جشنواره داستان کوتاه مکران فرصتی ارزشمند برای معرفی شهرستان سیریک و تاریخ مکران همراه با آداب و رسوم مردمان خطه مکران به سایر مناطق کشور خواهد شد .

وی خاطرنشان کرد : برگزاری جشنواره های علمی ، فرهنگی ، ادبی و هنری از جهات مختلفی دارای ارزش و جایگاه خاصی در جامعه است و همه مسئولان به نوعی وظیفه دارند در راستای ارتقای کمی و کیفی آن مشارکت داشته باشند

ایزدی عنوان کرد: جشنواره داستان کوتاه مکران می تواند عامل انگیزشی برای معرفی استعداد نویسندگان شهرستان باشد و داستان باید براساس تخیل نویسنده که بر گرفته از اعتقادات و آداب و رسوم مردم منطقه است صورت پذیرد.

فرماندار سیریک یادآور شد: برگزاری جشنواره داستان کوتاه بستر مهمی برای مردم شهرستان  سیریک است که استقبال و پذیرایی خوب از مهمانان جشنواره می توانند انتقال دهند فرهنگ و آداب و رسوم بالای مردم نجیب ، متدین و دریا دل شهرستان باشد.

ایزدی پور اضافه کرد: یکی از اهداف این جشنواره باید معرفی استعدادهای بالقوه و نهفته شهرستان در بخش های فرهنگی ، ادبی ، علمی ، گردشگری ، تاریخی و آداب و رسوم و فرهنگ غنای مردم مکران زمین باشد.

وی اذعان کرد: مکران دریایی از فرهنگ و آداب و رسوم است که جشنواره داستان کوتاه امسال باید به بهترین نحو ممکن و شاسته تر از سال گذشته از لحاظ کمی و کیفی برگزار شود و همه باید تلاش کنیم این جشنواره به صورت ملی به میزبانی شهرستان سیریک در تقویم برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد.

گفتنی است : دومین جشنواره  منطقه ای داستان کوتاه مکران با 138اثر از نویسندگان از شش استان : هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، فارس ، بوشهر و خوزستان در شهرستان سیریک برگزار می شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی