آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان میناب برگزار شد

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان میناب به ریاست حجت الاسلام والمسلمین میرزا حسین معتمدی فر امام جمعه محترم و رئیس شورای فرهنگ عمومی تشکیل شد .

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، جلسه شورای فرهنگ عمومی به ریاست حجت الاسلام  والمسلمین  میرزا حسین معتمدی فر امام جمعه محترم و رئیس شورای فرهنگ عمومی و با حضور علیرضا درویش نژاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای فرهنگ عمومی تشکیل شد .

حجت‌الاسلام میرزاحسین معتمدی‌فر رئیس شورای فرهنگ عمومی ضمن قدر دانی از اعضا حاضر و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به جهت حضورشان درجلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان میناب با نقل حدیثی از مولای متقیان امام علی (ع) به بیان تفاوت‌های جامعه اسلامی و دشمنان در حوزه فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: در مسائل فرهنگی اغلب اوقات ما از دشمن غافل هستیم در حالی که او ما را می‌بیند و با دقت رصد می‌کند مهم است که ما نیزباید دشمن و اهداف و برنامه‌های او را ببنیم و برای مقابله با آن راهکار عملی و اساسی طراحی کنیم.

وی در ادامه، بیکاری را از مشکلات جامعه در برهه کنونی ذکر کرد و افزود: تا این مشکل به خوبی درمان نشود مشکلات جامعه نیز همچنان وجود دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی میناب اظهار داشت: بهترین آهنگ برای یک جوان صدای کار و تلاش است و شادی واقعی زمانی سراغ او می‌آید که دغدغه‌ای از نظر تامین معاش و مخارج زندگی نداشته باشد.

حجت الاسلام معتمدی‌فر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که دشمنان نظام برای از بین بردن مواریث انقلاب، پنج جبهه را مقابل جمهوری اسلامی گشوده اند که عبارتند از: جبهه نظامی،  جبهه فکر و اندیشه، جبهه عقیده در مبانی اعتقادی، جبهه اقتصادی ، جبهه فرهنگی  از برنامه‌هایی است که دشمن سعی کرده در هر کدام از آنها میراث‌های انقلاب را مورد هجمه قرار دهد.

امام جمعه میناب اوضاع فرهنگی جمهوری اسلامی در برهه کنونی را غیر قابل قبول دانست و اظهار داشت: مردم و مسئولان هشدارهای فرهنگی را باید جدی بگیرند.

این مسئول افزود: مساجد پایگاه نشر معارف الهی هستند و باید تلاش کرد ارتباط جوان و مسجد مستحکم‌تر شود.

معتمدی‌فر بی‌توجهی به حفظ حریم برخی از اماکن، رشد مفاسد اقتصادی، برپایی همایش‌های پر خرج با خروجی صفر و تکیه بر نهادهای بین‌المللی معاند  را از مهمترین مشکلات جامعه در حوزه فرهنگ دانست و گفت: حوزه فرهنگی به شکل رسمی بیش از 60 متولی دارد ولی گویا هنوز برای همه یک دغدغه نشده است.

رئیس شورای فرهنگی عمومی میناب موسیقی و رستوران‌ها و کافی شاپ‌های میناب را نیازمند ساماندهی دانست و اظهار داشت: هر دستگاهی که می بایست برابر قانون به وظیفه‌اش عمل کند نباید در مواجهه با مردم عمل به قانون را ناشی از فشار از مسئول دیگر عنوان کند.

وی افزود:  نباید به جای مردم فکر کرد ولی این هم اشتباه است که برابر خواسته مردم قانون درست کرد و اضافه کرد: نه امام جمعه و نه هیچ مسئول دیگر به دنبال این نیست که حرامی را حلال و یا حلالی را حرام کند.

علیرضا درویش نژاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد هرمزگان و دبیر شورای فرهنگ عمومی استان با حضور درجلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان به  تشریح جایگاه شورای فرهنگ عمومی در قانون اشاره کرد و گفت: این شورا یکی از مراجع تصمیم‌گیر در حوزه فرهنگ عمومی است که جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب و مسئولان نظام نسبت به شورای فرهنگ عمومی حساسیت فراوانی دارند که این امر بیانگر اهمیت این شورا می باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با بیان این که در استان هرمزگان و شهرستان میناب  شورای فرهنگ عمومی دارای اهمیت ویژه‌ای می باشد، بر تشکیل ماهیانه این شورا تاکید کرد و گفت: علی‌رغم کمبود وقت و مشغله فراوان مسئولان، می‌بایست در این راستا تلاش لازم صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به قوانین جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف، اظهار داشت: قوانین نظام در هر زمینه مشخص و واضح است و وظیفه هر دستگاه نیز به خوبی تبیین شده است و در حوزه پزشکی کسی که تخصص ندارد به خود اجازه نمی‌دهد پیرامون سلامت و بیماری‌ افراد اظهارنظر کند و یا برای کسی نسخه‌ای بپیچد در حالی که در حوزه فرهنگ و هنر بسیاری خود را صاحب نظر می‌دانند که این مساله ناشی از مظلومیت این حوزه می باشد.

درویش‌نژاد با بیان اینکه اگر در جامعه هر کس تنها در حوزه خود برابر قانون عمل کند بخش عمده ای ازمشکلات حل خواهد شد و افزود: در صورت احساس وظیفه در زمینه موضوعی در حوزه فرهنگ و هنر و یا هر حوزه دیگر باید آن موضوع را به کارشناسان آن ارجاع داد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح شرایط اجتماعی، اظهار داشت: واقعیت‌ها و مشکلات مردم را باید دید چرا که اکنون مردم در زمینه آسیب‌های اجتماعی از مشکلات فراوانی رنج می برند،اگر فشارها و آسیب‌های اجتماعی نادیده گرفته شود جامعه دچار هرج و مرج می‌شود .

درویش‌نژاد با تاکید بر لزوم نگرش عمیق نسبت به آسیب‌های اجتماعی در جامعه، افزود: بسیاری از معاندان نظام در خارج از کشور به دنبال این هستند که مسئولان ما نسبت به شرایط اجتماعی کشور بی‌تفاوت باشند و با ذکر این مطلب که نگذاریم ناخواسته به نااهل تبدیل شویم، گفت: همه باید در جهت  رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: برای فرهنگ عمومی جامعه ، نه می‌توان معجزه کرد و نه می‌توان نسخه و حیانی ترسیم کرد بلکه باید آن را جهت‌دار کرد و بستر را به گونه‌ای فراهم کرد که همه امور برابر قانون پیش برود.

درویش نژاد با بیان این مطلب که هرمزگان یکی از کم چالش‌ترین استان های کشور است، گفت: تعامل و همدلی مسئولان و تعادل دستگاه‌های اجرایی موجب شده تا این فضای کم چالش بر مناطقی نظیر شهرستان میناب نیز حاکم شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان همچنین افزود: همه ما باید به برنامه‌هایی که طبق قانون اجرا می‌شود نگاه عالمانه و باز داشته باشیم و در نظارت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها مصالح مردم، نظام و کشور را لحاظ کنیم.

وی با بیان این که فرآیند صدور مجوز اجرای کنسرت و موسیقی بسیار سخت است و در اجرا نیز نظارت دقیقی وجود دارد، گفت: ممکن است در برخی از این اجراها اتفاق ناخوشایندی هم توسط عده‌ای رخ دهد که به طور قطع با آنها برخورد می‌شود ولی نمی‌توان نشاط را از مردم و جامعه گرفت.

درویش‌نژاد در پایان با بیان این مطلب که میناب یکی از شهرستان‌های مهم از نظر جمعیت، مذهبی، ساختار اجتماعی، قدمت و پیشینه تاریخی است، افزود: وفاق، همدلی اعضا شورای فرهنگ عمومی که به همت امام جمعه این شهرستان محقق شده ستودنی و قابل تقدیر است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی