آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

جزیره هرمز نماد و چکیده فرهنگ و هنر هرمزگان است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به مناسبت آغاز هفته هنر هرمز در تهران طی پیامی گفت : جزیره هرمز نماد و چکیده فرهنگ و هنر هرمزگان است.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، علیرضا درویش نژاد در این پیام جزیره هرمز را میعادگاه هنردوستان و هنروران دانست و گفت : زیبایی های بی مانند جزیره هرمز هر بیننده ای را مسحور خود می کند.

خاک های رنگی ، طبیعت بی نظیر ، ساحل جذاب و باشکوه ، معماری خاص ، مردمی خونگرم و شهیدپرور همه و همه جزیره هرمز را به نگین انگشتری هرمزگان در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود تبدیل کرده است.

جزیره هرمز نه تنها از زیبایی طبیعی سرشار است بلکه زیبایی های انسانی ، رفتاری ، و اعتقادی مردم آن مثال زدنی و بی نظیر است به گونه ای که جزیره هرمز به نسبت جمعیت خود بیشترین شهید را تقدیم ایران اسلامی کرده و همیشه دریای این جزیره از خون مدافعان این سرزمین سرخ است  و می توان گفت مردم جزیره هرمز در طول تاریخ همیشه مدافعان اصلی خلیج فارس از دست استعمارگران بوده و هستند.

فرهنگ دریانوردی مردم این منطقه و مراوده آنها با سرزمین های شرق دور ،آفریقا و حاشیه خلیج فارس باعث شده جزیره هرمز به مرکز فرهنگی خلیج فارس تبدیل شود و علاوه بر مراوده تجاری مراوده فرهنگی نیز در اولویت زندگی و معیشت مردم قرار گیرد به گونه ای که هم اکنون شاهد ناب ترین داستان ها ، آیین ها ، مناسک ، آداب و رسوم مرتبط با دریا در این جزیره هستیم .

امیدواریم هفته فرهنگی و هنری جزیره هرمز در پایتخت ایران فتح بابی باشد برای آشنایی بیشتر مردم ایران اسلامی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ساحل نشین خلیج فارس .

گفتنی است : هفته هنر هرمز با برنامه های متنوع فرهنگی ، هنر و آیینی 11 الی 16 آذر ماه در مجموعه تئاتر باران تهران پذیرای علاقه مندان می باشد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی