آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

بیانیه هیات داوران دردومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران

هیات داوران دومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران :بندر سیریک، علاوه بر موقعیت استراتژیک و ویژه ای که در کشور پهناور ایران دارد، به عنوان کانون تجمع اقوام، خرده فرهنگ ها، ادب شفاهی و مردمی و زبان هایی مثل بندری، بلوچی، بشاکردی و فارسی نیز منحصر به فرد است.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، متن کامل هیات داوران این دوره از جشنواره به شرح زیر می باشد.

بدیهی است بده بستان های زبانی و فرهنگی و همادیگر شدن های قومی منجر به غنای فرهنگی اصیل و انسانی در این سامان ساحلی شده که به عنوان پشتوانه ای شگرف و شگفت می تواند در حوزه ی ادبیات داستانی اصیل منطقه ای و ملی نقشی بسزایی داشته باشد.

هیات داوران دومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران، ضمن قدردانی از دست اندر کاران، حامیان و همیاران جشنواره که چراغ ادبیات امروز را در این حوزه روشن نگه داشته اند، نظر کلی خود را در مورد داستان های بررسی شده به شرح زیر اعلام می دارد:

1.  آثار رسیده به لحاظ موضوع و ایده عموما در دو سه دسته خلاصه مسی شوند که با توجه به وسعت حوزه ی فراخوان، انتظار می رفت شرکت کنند گان بهسراغ سوژه ها و موضوعات و ایده های متنوع تری می رفتند تا داستان های بدیع تری خلق شود.

2.  انتظار می رود داستان نویسان عزیز شرکت کننده به مسائل فنی داستان نویسی بیشتر توجه کرده و وقت بیشتری را به مطالعه ی آثار ادبی و یادگیری مبانی، اصول و فنون داستان نویسی روز اختصاص دهند

3.  انتظار داریم که اقلیم، شرایط اجتماعی، فرهنگ و تاریخ انسان جنوبی، در داستان های رسیده تبلور و نمود بیشتری داشته باشد و بازتاب مسائل مذکور در آثار خلق شده باعث آشنایی بیشتر نواحی دیگر با مردمان جنوب گردد

ویژگی های مثبت آثار:

1.  توجه به زبان، نثر، لحن و شیوه های درست نویسی چه در آثار نوشته شده به زبان معیار و چه در داستان های محلی و بلوچی از ویژگی های مثبت و ارزشمند آثار برگزیده است که در یک بررسی اجمالی و در مقایسه با آثار دور اول پیشرفتی قابل ستایش به حساب می آید.

2.  سطح آثار رسیده به نسبت آثار دور قبل به لحاظ توجه بیشتر به تکنیک، ساختار، خلق موقعیت های ناب فرهنگ بومی جنوب ایران، دغدغه های اجتماعی انسان امروز از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار بوده که این امر نشان دهنده روند رو به رشد جشنواره داستان کوتاه مکران و اعتلای سطح کیفی آثار ادبی در جنوب ایران است.

هیات داوران آرزو مند است کیفیت جشنواره با همین روند ادامه یافته، و داستان کوتاه امروز ایران، شاهد صدای تازه ای از این دیار کهن باشد.

هیات داوران:

احمد آرام، علی صالحی، محمد ولی زاده، علی ماهیگیر،منصور علیمرادی 29 آذرماه 1396

بر اساس رای هیات داوران، در بخش فارسی ندا امین بیطرف با داستان ‘ خمره ها باید کنار هم باشند’، از شهر جم استان بوشهر به عنوان نفر اول انتخاب شد.پگاه نجفی خواه نفر از بندرعباس با داستان ” فردا دفنش میکنیم ” از بندرعباس و احمد دادخداپور از شهرستان بشاگرد با داستان ‘ماتُک’ به طور مشترک دوم شدند.هانیه هادی نژاد از بندرعباس با داستان’ اشک ها چقدر شورند’ و مجتبی شول افشار از سیرجان با داستان ‘ اشک کولی ‘ به طور مشترک سوم شدند.

در بخش فارسی، آزاده سلیمی از شیراز با داستان ‘هویت’، علیرضا داوری از بندرعباس با داستان ‘خواب خوش حوری’ و ‘صدیقه صادقی’ با داستان داربست از حاجی آباد شایسته تقدیر شناخته شدند.

در بخش بلوچ نیز نتایج این جشنواره به شرح زیر اعلام شد:خدیجه صباحی زاده از شهرستان سیریک با داستان “گامای و ملا “،بخش رئیسی از سیستان و بلوچستان با داستان “مزن بش” به عنوان برگزیده ویژه معرفی شدند.همچنین آقای شی سید از سیستان و بلوچستان با داستان پرشنگی و صدیقه طاهری از سیریک با داستان بکر و بانو در بخش بلوچ شایسته تقدیر ویژه شناخته شدند .

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی