آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری شیراهن در جاسک

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامى شهرستان جاسك، در جشنواره فرهنگى و هنرى شيراهَنْ گفت: روستاى شيراهَنْ جاسك، يكى از چندين روستاهاى تاريخى و با قدمت اين شهرستان مى باشد كه پتانسيل هاى بالايى را جهت جذب توريست در خود دارد بطوريكه چندين قلعه قديمى نيز در اين روستا وجود دارند.

 

 

2017-11-25-PHOTO-00000008

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، عبدالرحمن لشکری زاده ادامه داد: در گذشته هاى بسيار دور و در زمان حكمرانى ساسانيان در اين منطقه، روستاى تاريخى شيراهَنْ جمعيتى بالغ بر ٤ هزار نفرى داشته است كه متأسفانه در گذر زمان روستا بطور كلى و چشمگيرى خالى از سكنه شده است.

لشكرى زاده افزود: هدف از برگزارى اين جشنواره فرهنگى و هنرى، نشان دادن و معرفى ويژه منطقه تاريخى و كهن شيراهَنْ و توجه مديران ميراث فرهنگى كشور به اين روستا مى باشد.

در ادامه فرماندار جاسک گفت: روستای شیر آهن یکی از روستاهای کهن و باقدمت شهرستان جاسک است.

وی میراث به جا مانده از نیاکان در مطالعه تاریخ بشر را مفید و موثر خواند و تصريح كرد: ترسیم و بازگو کردن میراث گذشتگان برای نسل جوان و آینده و نیاز جامعه  به اين ميراث كهن ضرورت بسيار زيادى دارد.

مهندس احمدی خاطر نشان کرد: حفظ آثار باستانی می تواند به اعتبار سنجی خاطرات گذشتگان کمک کند و هر قومی برای شناخت گذشته بزرگان خویش و برای زنده ساختن آینده آنان بر پایه هویت فرهنگی خویش باید اهمیت قائل شوند.

فرماندار جاسک از تلاش برای استقرار اداره میراث فرهنگی در شهرستان جاسک برای ثبت، حفظ و نگهداری آثار و هویت تاریخی قوم بلوچ و برگزاری جشنواره هایی با محوریت ارشاد اسلامی برای ارج نهادن به این هویت بزرگ خبر داد و بیان کرد: با برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری در سطح استانی، جاذبه های تاریخی، گردشگری و فرهنگی به معرفی شهرستان خواهیم پرداخت.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی