آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

انجمن نوحه های نشسته میناب احیاگر فرهنگ اهل بیت (ع) است

رییس شورای فرهنگ عمومی میناب با اشاره به عملکرد انجمن نوحه های نشسته میناب گفت:این تشکل احیاگر فرهنگ اهل بیت(ع) است.

 

 

image(32)

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، حجت‌الاسلام میرزا حسین معتمدی‌فر امام جمعه میناب در جمع اعضا انجمن نوحه‌های نشسته با ذکر حدیثی از امام حسن عسکری (ع) اظهار داشت: در بیان شخصیت ائمه اطهار(ع) باید نهایت دقت را داشت چرا که خود ائمه تاکید دارند که مقام ربوبیت ندارند.

وی در ادامه با بیان این که هر قوم و ملت در هر منطقه میراث و آئین‌هایی دارد، افزود: میراث فرهنگی یکی از بهترین و گران بهاترین سرمایه‌های هر قوم به شمار می‌رود که در این عرصه ایرانی‌ها سرآمد هستند.

امام جمعه میناب ادامه داد: میراث فرهنگی، معنوی و دینی در بسیاری از نقاط کشور وجود دارد که نیاز به حفاظت و صیانت دارد.

معتمدی‌فر نوحه‌های نشسته پامنبری را یکی از غنی‌ترین میراث‌های کشور و مردم میناب دانست و اظهار داشت: میراث معنوی برای این که به فراموشی سپرده نشود باید مورد مراقبت قرار گیرد.

وی در ادامه ارتقا و تصحیح را یکی از نیازها در حوزه حفظ آئین‌ها و سنت‌های غنی معرفی کرد و گفت: آنچه از گذشتگان به یادگار مانده، به شیوه‌ای جذاب و به گونه‌ای که به اصل آن خدشه وارد نشود باید به قشر جوان و جدید انتقال داد.

امام جمعه میناب با تاکید بر به روز رسانی برخی آئین‌های فراموش شده، اظهار داشت: در زمینه به روز رسانی هنوز مشکلات فراوانی وجود دارد‌ و بسیاری از عزاداری‌ها برای اهل بیت (ره) نیاز به پیرایش دارند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آیه‌ای از سوره مریم، علل نابودی و محو شدن بسیاری از فرهنگ‌ها را ناشی از عدم توانایی در انتقال آن فرهنگ دانست و افزود: انتقال فرهنگ، میراث و هنر به نسل جوان از مباحثی است که باید به طور جدی در دستور کار دستگاه‌های متولی باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی تربیت نسل جوان و نوجوان محب اهل بیت (ع) را یکی از وظایف انجمن نوحه‌های نشسته و هیئت‌های عزاداری برشمرد و گفت: در زمینه اشاعه فرهنگ دینی و ترغیب و تشویق قشر جوان به فرهنگ نبوی و علوی باید تمام سعی و تلاش خود را باید به کار بست.

معتمدی‌فر، شناسایی استعدادها، غیر دولتی ماندن و حفظ انسجام و همدلی را از نیازهای جدی گروه‌های نوحه‌خوان ذکر کرد و افزود: نوحه‌خوانان تلاش کنند در آنچه بیان می‌کنند از مضامینی استفاده کنند که ابهت، اقتدار و شان اهل بیت (ع) تنزل پیدا نکند.

وی نوحه‌های نشسته میناب را آثاری غنی و‌پرمغز معرفی کرد و گفت: بی شک بسیاری از متون شعری این نوحه‌ها عنایت خود اهل بیت (ع) است که توسط سرایندگان به این زیبایی خلق شده است.

امام جمعه میناب در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از تلاش اعضا انجمن نوحه‌های نشسته، اظهار داشت: باید به انجمن نوحه‌های نشسته بیشتر توجه کرد چرا که این تشکل در واقع احیاگر فرهنگ اهل بیت (ع) است.

در ادامه رضا اوژند رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام محمد بنی‌خزایی رئیس اداره تبلیعات اسلامی و شهریار عبداللهی مسئول انجمن نوحه‌های نشسته میناب گزارشی از روند فعالیت این انجمن و سوگواره‌هایی که توسط انجمن برگزار شده ارائه کردند.

گفتنی است: در این دیدار که در دفتر امام جمعه میناب صورت گرفت، اعضا انجمن نوحه‌های نشسته به مناسبت 14 آبان روز شورای فرهنگ عمومی یک جلد کتاب نفیس سخنان قصار حضرت علی (ع) به امام جمعه میناب اهدا کردند.

گفتنی است : نوحه‌های نشسته به گونه‌ای از سینه‌زنی و عزاداری برای امام حسین (ع)، اطلاق می‌شود که عزداران و حاضران در مجلس به صورت نشسته و پامنبری بر سینه می‌زنند که ریتم این نوع سینه‌زنی با اشعاری از مردمان منطقه میناب، در نوع خود خاص است.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی