آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

تاکید بر ترجمه آثار امام سجاد(ع) به زبان های مختلف

نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس با یادآوری اینکه صحیفه سجادیه تنها کتاب دعا نیست، بلکه همه چیز است و برای بشریت در تمامی اعصار پیام کارگشا دارد، بر ترجمه این اثر ارزشمند امام سجاد(ع) به زبان های مختلف دنیا تاکید کرد.

 

 

IMG11104921

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، آیین تجلیل از عوامل اجرایی هفتمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) به همت دفتر نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و با حضور مدیران و مسئولان استانی در سالن اجتماعات مسجد جامع شهر بندرعباس(مصلی قدس) برگزار شد و آیت الله نعیم آبادی از فعالان این رخداد مهم قدردانی کرد.

 

صوت دلنشین تلاوت آیات کلام وحی توسط جعفر اسلامی، مسئول بسیج مساجد سپاه امام سجاد(ع) و مجری گری زیبا و جذاب حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی لبخندان، مدیرموسسه فرهنگی اندیشه های اسلامی سجادیه و دبیر کمیته علمی کنگره و تاکید مکرر وی بر کوتاه سخن گفتن سخنرانان از نکات جالب توجه این نشست صمیمی بود.

 

در این آیین از مدیران دستگاه های مختلف اجرایی، نهادهای فرهنگی، تشکل های مردم نهاد و نیروهای نظامی و امنیتی، از خبرگزاری شبستان به دلیل همراهی موفق ۷ ساله با کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در زمینه پوشش اخبار شهرستانی، استانی، ملی و برون مرزی تجلیل شد.

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در هرمزگان، سالگرد ایام اسارت اهل بیت(ع) را تسلیت گفت و به تشریح فلسفه شکل گیری کنگره بین المللی امام سجاد(ع) پرداخت و بیان کرد: این حرکت زیبا، خلاقانه و اثربخش ٧ سال قبل از بندرعباس آغاز شد و پس از گذر از مرزهای استان و سپس ایران اسلامی، امروز شعاع نورانی آن بیش از ١٥ کشور از ٥ قاره جهان را درنوردیده است.

 

وی از کنگره بین المللی امام سجاد(ع) به عنوان نمونه روشنی از درخت پاک که شاخه های فراوان دارد یاد کرد و افزود: ابتدا همایشی شهرستانی بود که امروز به یک مرکز فرهنگی موثر جهانی تبدیل شده و به حق افتخاری بس بزرگ برای هر هرمزگانی و هر ایرانی مسلمان است.

 

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی با اشاره به اینکه همه مراجع عظام تقلید در جریان برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در هرمزگان و برنامه های جانبی آن در اقصی نقاط ایران و کشورهای خارجی هستند و برخی از این بزرگواران تا کنون هر کدام دو بار برای این حرکت پیام کتبی و تصویری صادر کرده اند، اظهار داشت: هر کسی که تا کنون از جریان این حرکت باخبر شده است به اندیشه فرزندان هرمزگان آفرین گفته است.

وی در ادامه با اذعان به اینکه امروز دنیا تشنه معارف اهل بیت(ع) است، تصریح کرد: آن چه که مایه تاسف است معرفی نکردن شخصیت نورانی و سیره اهل بیت(ع) به جهانیان است.

 

رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع)  با یادآوری اینکه در دوران طاغوت امکانات برای تبلیغ معارف اهل بیت(ع) در اختیار نبود و حکومت نیز با این موضوع مخالف بود، عنوان کرد: امروز همه شرایط فراهم است و مقام معظم رهبری(حفظه الله) که در راس نظام است خود پرجمدار احیای صحیفه سجادیه است.

 

وی با اذعان به اینکه همه ما در این ٤٠ سال از عمر انقلاب در زمینه معرفی اهل بیت(ع) کوتاهی کرده ایم، افزود: هم دولت ها و هم مردم به ویژه متمکنین در این زمینه مقصر هستند. جامعه ما انسان های پولدار و ثروتمند کم ندارد باید دعا کنیم که آنهایی که توان مالی دارند برای حمایت از کنگره بین المللی امام سجاد(ع) دست و دلشان نلرزد.

آیت الله نعیم آبادی با یادآوری اینکه پس از چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی در کشور، برای نخستین بار است که مرکز تخصصی صحیفه سجادیه در کشور راه اندازی شده است، گفت: از سال تحصیلی آینده صحیفه سجادیه به عنوان یکی از دروس در حوزه علمیه قم تدریش خواهد شد، درحالی که در حوزه های کشور هندوستان از ٢٠٠ سال پیش صحیفه سجادیه جزء کتب درسی بود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به کتاب «عذر تقصیر به پیشگاه محمد و آل محمد(ص)» اثر جان داونپورت، نویسنده، محقق و پژوهشگر انگلیسی سده نوزدهم اشاره و بیان کرد: ضرورت دارد که امروز ما نیز کتابی را با همین نام بنویسیم و برای اینکه نتوانسته ایم دنیا را با اهل بیت(ع) آشنا سازیم از پیامبر(ص) و آل آن حضرت عذرخواهی کنیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان با اشاره به اجرای برنامه های محتوایی و اثرگذار در بخش بین الملل ششمین و هفتمین دوره کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، تصریح کرد: اینکه یک حرکت زیبا و اندیشمندانه البته با توان بسیار محدود توانسته است از مرزهای کشور گذر کند، آسیا و اروپا را بپیماید و به آفریقا و آمریکای لاتین برسد چیزی جز نیت خالص، همدلی، تعامل، توکل به خدا و توسل به اهل بیت(ع) نیست.

وی به سخنان اندیشمندان غیرمسلمان شرکت کننده در کنگره بین المللی امام سجاد(ع) اشاره کرد و یادآور شد: یکی از کشیش های مسیحی میهمان کنگره می گفت که در روزهای یکشنبه ها در کلیسا دعاهای صحیفه سجادیه را برای مسیحیان زمزمه می کنم و یا کشیش دیگری صحیفه سجادیه و رساله الحقوق امام سجاد(ع) را ترجمه کرده است. دلیل همه این حرکت ها این است که سخنان اهل بیت(ع)، حرف دل همه انسان هاست.

 

نعیم آبادی همچنین با اشاره به ماجرای کشف وبا با الهام گیری از دعاهای امام سجاد(ع)، عنوان کرد: «پاستور»، کاشف میکروب وبا می گوید که در منطقه ما میکروبی وارد شد و جان انسان های زیادی را گرفت تا اینکه به جمله ای از دعاهای امام سجاد(ع) در صحیفه که فرموده بودند: «خدایا آب های دشمنان ما را به وبا محلوط کن» برخورد کردم و سپس به تحقیق و پژوهش در این زمینه پرداختم و عاقبت ویروس وبا را کشف کردم.

 

وی با اذعان به اینکه مسلمانان جامعه ثروتمند و غنی هستند اما قدر خود را نمی دانیم، بیان کرد: متاسفانه تا به امروز هنر ما این بوده که صحیفه سجادیه را کتاب دعا معرفی کرده ایم در حالی که این کتاب برای همه بخش های زندگی برنامه عملی و کاربردی دارد و امروز «لبیب بیضون» از اندیشمندان لبنانی موفق شده که مباحث جدی فیزیک را از صحیفه سجادیه استخراج کند.

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان از تربیت نیرو به عنوان یکی از کارهای شاخص و زیربنایی امام سجاد(ع) نام برد و خاطرنشان کرد: سیدالساجدین تعداد قابل توجهی از بردگان را می گرفت و یک سال در منزل آن ها را پرورش می داد و در روز عید سعید فطر آنان را آزاد می نمود.

وی با ذکر این نکته که تاریخ عاشورا به خودی خود زنده نماند بلکه امام سجاد(ع) برای پاسداری از آن اقدام به کادرسازی کرد، تصریح کرد: اگر هیچ سندی بر امامت آن حضرت نبود، تنها رساله حقوق کافی بود. امام در این کتاب حتی حق گوش، چشم و زبان انسان نسبت به او را تشریح کرده است.

 

آیت الله نعیم آبادی از عوامل اجرایی و برگزارکنندگان کنگره بین المللی امام سجاد(ع) خواست راهی که انتخاب کرده اند و امروز شاهد اثرات ارزشمند آن در اقصی نقاط دنیا هستیم را با توکل به خدا و توسل به اهل بیت(ع) همچنان با صلابت ادامه دهند.

 

برپایه این گزارش؛ در این آیین که به همت دفتر نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان برگزار شد از مدیران دستگاه های اجرایی، نهادها، تشکل های مردمی، نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و عوامل اجرایی کنگره هفتم با اهدا لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

 

گفتنی است؛ کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از ۷ سال پیش، هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در ۲۵ محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی