آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

اجرای برنامه های بخش بین الملل کنگره امام سجاد(ع) در ۱۵ کشور جهان

دبیر کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با اشاره به درخواست های فراوان برای میزبانی از برنامه های بخش بین الملل کنگره، گفت: به علت محدود بودن توان و ظرفیت ها، امسال برنامه های بخش بین الملل در ۱۵ کشور خارجی برگزار شد.

IMG12444223

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، علی علامه زاده در آیین تجلیل از عوامل اجرایی هفتمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) که به همت دفتر نماینده ولی فقیه در هرمزگان در سالن اجتماعات مسجد جامع(مصلی قدس) برگزار شد، یادآور شد: این رخداد در سال نخست در قالب یک همایش شهرستانی در بندرعباس برگزار شد، سال دوم شهرستان های مختلف هرمزگان را تحت پوشش قرار داد و از سال سوم دامنه آن به استان های جنوبی کشور رسید.

 

وی افزود: از سال دوم به بعد هرساله بیش از ٤٠٠ نخبه مسجدی از هرمزگان جهت شرکت در همایش ها و کارگاه های تخصصی تربیت مبلغ کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با عنوان «سفیران ولایت» به شهر مقدس قم اعزام و در کنار فراگیری مباحث آموزش تخصصی، از مواهب زیارت اماکن مذهبی و دیدار با مراجع عظام تقلید نیز برخوردار می گردنند.

 

علامه زاده با یادآوری اینکه از دوسال قبل تا کنون برنامه های جانبی کنگره در مساجد هم نام امام سجاد(ع) در سراسر ایران اسلامی برگزار می شود، عنوان کرد: طی این مدت ویژه برنامه هایی نیز در کشورهای مختلف پنج قاره جهان با استقبال بی نظیر برگزار شده است.

 

وی ادامه داد: برنامه های بخش بین الملل در سال گذشته در ١٢ کشور و امسال در ١٥ کشور جهان با حضور شیعیان، اهل سنت، مسیحیان و … برگزار گردیده است که درصورت موفقیت در جلی حمایت مسئولان و مردم، این روند در سال های آینده در گستره بیشتری دنبال خواهد شد.

 

دبیر کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با بیان اینکه اولویت برنامه های بخش بین الملل کنگره در سال آینده کشورهای مهم اروپایی و آمریکایی است، خاطرنشان کرد: برنامه های کنگره امسال در شهر لاهه هلند، اسپانیا، کانادا، انگلستان، ایتالیا، آرژانتین، کلمبیا، گواتمالا، آفریقای جنوبی، هند، میانمار، پاکستان، افغانستان و … برگزار گردید.

 

وی از «جوزف هاشم» وزیر چهار وزارتخانه لبنان، «گابریل داود» اسقف مسیحی، «دکتر لبیب بیضون» فوق تخصص فیزیک، «میشل کعدی» استاد برجسته دانشگاه بیروت و … به عنوان برخی از میهمانان خارجی کنگره طی سال های گذشته نام برد و بیان کرد: یکی از اندیشمندان اهل سنت خارجی که در کنگره شرکت کرده بود پس از بازدید از مساجد و مدارس علوم دینی اهل سنت اذعان کرد که با توجه به تبلیغات مسموم علیه ایران، قبل از شرکت در کنگره گمان می کردم که اهل سنت در ایران از داشتن مسجد و مدرسه محروم هستند.

 

علامه زاده ایجاد شبکه سراسری مساجد امام سجاد(ع) و راه اندازی مرکزی تخصصی حفظ صحیفه سجادیه را از شاخص ترین نتایج کنگره بین المللی امام سجاد(ع) برشمرد و پیشنهاد داد که از سال آینده آیین افتتاحیه کنگره در روایت اول شهادت امام سجاد(ع) به صورت یک سال درمیان در شهرهای تهران و قم و مراسم پایانی نیز در بندرعباس برگزار شود.

 

وی از آزادی زندانیان جرائم غیرعمد با همکاری دادگستری و ستاد دیه هرمزگان و رسیدگی به امور نیازمندان به کمک کمیته امداد و جامعه خیرین به عنوان شاخص ترین اقدامات در حوزه عمل به سیره امام سجاد(ع) نام برد و یادآور شد: در سال گذشته شش زندانی و امسال نیز ٧ نفر از حبس آزاد شدند و در روز کنگره نیز یکی از خیرین بدهی یک زندانی دیگر را نیز در سالن جلسات به ستاد دیه پرداخت کرد.

 

برپایه این گزارش؛ در این آیین که به همت دفتر نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان برگزار شد از مدیران دستگاه های اجرایی، نهادها، تشکل های مردمی، نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و عوامل اجرایی کنگره هفتم با اهدا لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

 

 

گفتنی است: کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از ۷ سال پیش، هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در ۲۵ محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی