آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

بیانیه و آرای داوران نخستین جشنواره فیلم نامه نویسی گمبرون

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم نامه نویسی گمبرون همزمان با روز ملی سینما و با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان و هنرمندان در سینما ستاره شهر برگزار شد.

 

photo_2017-09-12_22-30-34

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، بیانیه و آرای هیات داوران نخستین جشنواره فیلم نامه نویسی گمبرون توسط استاد مهدی بوستانی به شرح ذیل قرائت شد و از برگزیدگان و مقام آورندگان با اهدای لوح سپاس و هدایای نقدی تقدیر بعمل آمد.

بیانیه هیات داوران

” به نام خدا ”

به همین کوتاهی ، با همین ایجاز و همین قدرپرمعنا ، بی هیچ توضیح واضحاتی

همه میدانند خدا چه صفاتی دارد ، پس نیاز به گفتن ندارد در یک وقت تنگ ، فیلم وفیلمنامه کوتاه همین گونه ” بیان ” را می طلبد، مختصر اما کامل ، کوتاه اما کارگر بر ذهن و روان مخاطب ،بیانیه جشنواره اش هم همین گونه باشد بهتر است ،موجز و اگر خدا بخواهد مفید دوستان نویسنده.

دغدغه کوچکی را درست مطرح کردن بسیار بهتر است تا دغدغه ای بزرگ را الکن ونیم بند ،چگونه گفتن مهمتر است از چه گفتن.

قصه پردازی های مطول از نوع تلویزیونی مقدمه خواب آرام است ، فیلم کوتاه ،جیغ بلندی است که باید خواب را از سر مخاطب بپراند و پریشانش کند تا چشم بدارند به آن چه ما می خواهیم نشانش دهیم.

فیلمنامه های مستند آن قدر تعدادشان کم بود که عملا رقابت معنای چندانی نداشت اما چون نفس توجه به فیلمنامه در سینمای مستند اهمیت فراوانی دارد نخواستیم که همچون آثار اقتباسی از گردونه رقابت خارج شوند.

آثار اقتباسی چنان بی جان وضعیف بودند که جای هیچ اغماضی نمی گذاشت برای مان این اعتراف لازم است ،البته که اقتباس از قصص قرانی کار شاقی است که به اقتباس از آن ضرب المثل قدیمی باید گفت : کار هر کس نیست و مرد و زنی کهن می خواهد و پر تجربه تا خرمنی کوفته شود.

امید که این جشنواره و این رقابت برای شما انگیزه ی مضاعفی ایجاد کرده باشد برای بهتر اندیشیدن و بهتر نوشتن و امید که ما داوران نیز توانسته باشیم بهترین ها را برگزینیم و خدای ناکرده حقی را ناحق نکرده باشیم.
یاعلی.

هیات داوران : ستاره سماوی ، مژده صابری ، مهدی بوستانی

 آرا هیئت داوران:
تندیس جشنواره-دیپلم افتخار و مبلغ 20میلیون ریال جایزه نقدی و 20میلیون ریال کمک هزینه ساخت فیلم به فیلمنامه  “گلوله ای در مشت “بعنوان فیلمنامه اول بخش داستانی با موضوع آزاد به خانم نسترن محسنی اهدامی گردد .

لوح  افتخار و مبلغ 10میلیون ریال جایزه نقدی  به فیلمنامه “روز مصاحبه ” بعنوان فیلمنامه دوم بخش داستانی با موضوع آزاد به آقای شهاب آبروشن اهدا می گردد .

لوح  افتخار و و مبلغ 5میلیون ریال جایزه نقدی  به فیلمنامه “کیک شکلاتی” بعنوان فیلمنامه سوم بخش داستانی با موضوع آزاد به خانم ام البنین جای باش اهدامی گردد .
تندیس جشنواره – دیپلم افتخار و و مبلغ 20میلیون ریال جایزه نقدی و 20میلیون ریال کمک هزینه ساخت فیلم  به فیلمنامه “نوروز صیاد”  بعنوان فیلمنامه اول بخش مستند  با موضوع آزاد به آقای فرشید ایرانپرست اهدا میگردد .

لوح  افتخار و و مبلغ 10میلیون ریال جایزه نقدی  به فیلمنامه “رقصنده” بعنوان فیلمنامه دوم بخش مستند با موضوع آزاد به خانم شقایق جهانداری اهدا می گردد.

تندیس جشنواره-دیپلم افتخار و و مبلغ 20میلیون ریال جایزه نقدی و 20میلیون ریال کمک هزینه ساخت فیلم  به فیلمنامه “سورو” بعنوان فیلمنامه اول بخش مستند موضوعی با  موضوع شهر من ” زیبای های شهر بندرعباس ”  به آقای شهاب آبروشن اهدا گردید .

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی