آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

آموزش در تئاتر باید تولید محور وبستر ساز باشد

کارگردان نمایش ” عکاس باشی لیرشاه ” در بیست و نهمین جشنواره تئاتر هرمزگان : آموزش در تئاتر باید تولیدمحور و بستر ساز باشد.

 

 

232544_3465021044_130_87

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، مصیب داوری پس از اجرای نمایش ” عکاس باشی لیرشاه ” در گفتگو با خبرنگاران گفت : این نمایش اقتباسی از نمایشنامه ” لیرشاه ” اثر ویلیام شکسپیر است که با فضای امروزی بندرعباس تلفیق شده و به مفاهیم اجتماعی همچون عشق ، شرارت ، نفرت ، حسادت و… می پردازد.

وی به شیوه اجرای نمایش اشاره کرد و افزود : اجرای نمایش بصورت بازی در بازی با حضور 9 بازیگر طراحی شده است که به عاشق شدن یک کارگردان به بازیگر اشاره دارد که منتهی به ماجراهای مختلف می شود.

کارگردان نمایش ” عکاس باشی لیرشاه ” روند برگزاری جشنواره را رو به رشد دانست و عنوان کرد :اجرای عموم نمایش ها قبل از جشنواره باعث پختگی آثار این دوره شده است و از سوی دیگر شاهد حضور شهرستان هایی همچون هرمز و پارسیان در بخش مسابقه هستیم که نشانگر اعتلای نمایش شهرستان است.

داوری به نقش پررنگ شهرستان ها در جشنواره امسال پرداخت و بیان کرد : از مجموع هشت کار ، هفت کار از شهرستان ها می باشد که در این خلال حضور شهرستان رودان با چهار نمایش بسیار پررنگ تر است.

وی در خصوص تنگناهای مالی گروه های نمایشی عنوان کرد : یکی از راه های حل این مشکل پرداختن گروه های نمایشی به دغدغه های نهادهای فرهنگی و اجتماعی مختلف است که می توان از این طریق حمایت این ارگان ها را جذب کرد و از سوی دیگر فرهنگ سازی که مدنظر این نهادها می باشد از طریق گروه های نمایشی صورت گیرد.

کارگردان نمایش ” عکاس باشی لیرشاه ” بر فراهم شدن بستر مناسب اجرای عموم در شهرستان ها تاکید کرد و گفت : لازم است همه نمایش های جشنواره به صورت چرخشی در همه شهرستان ها نمایش داده شود که این امر باعث بسترسازی و گسترش فرهنگ نمایش استان می شود.

مصیب داوری اصلاح شیوه های آموزشی در تئاتر شهرستان ها را ضروری دانست و افزود : آموزش در شهرستان ها باید تولید محور و بستر ساز باشد نه جشنواره محور . زیرا به دفعات شاهدیم که قبل از جشنواره اساتید مختلفی به شهرستان ها می روند و طی چند تمرین فشرده اثر را برای جشنواره آماده می کنند و هر سال این اتفاق تکرار می شود و با بازگشت مدرس دیگر چیزی در شهرستان باقی نمی ماند و از این منظر آموزش نباید جشنواره محور باشد بلکه باید در طول سال و با هدف بستر سازی و توانمند سازی گروه های شهرستانی باشد.

وی افزایش مخاطبان تئاتر را منوط به گسترش فضاهای نمایشی مناسب و با ظرفیت خوب دانست و گفت : وقتی علاقه مندان به تئاتر از داشتن صندلی مناسب برای دیدن نمایش محروم هستند و باید در ردیف های متوالی بر روی زمین بنشینند، گسترش مخاطبان نمایش امکان پذیر نیست هر چند که طی سال های اخیر با طرح ایجاد بیش از ده ها پلاتو نمایش در بندرعباس و شهرستان ها بستر لازم در حال فراهم شدن است که لازم است سرعت بیشتری به این طرح داده شود.

بیست و نهمین جشنواره تئاتر هرمزگان 21 الی 24 شهریورماه با حضور هشت گروه نمایش از سراسر استان در بندرعباس برگزار شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی