آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

هنرمندان موسیقی هرمزگان در تالار وحدت تجلیل شدند

اختتامیه دومین فستیوال موسیقی نواحی کشور (آینه دار) با حضور علی مرادخانی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد، محمدرضا درویشی آهنگساز، پزوهشگر و دبیر هنری فستیوال و احسان رسوال اف اسپانسر فستیوال در تالار وحدت تهران برگزار شد و هنرمندان شاخص موسیقی نواحی استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و خراسان با تندیس و لوح تقدیر مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان، این فستیوال تندیس و لوح تقدیر خود را به غلام مارگیری میناب، قنبر راستگو هرمزگان، بابا عیسی قادری «بابا زار قشم» ، بابا سگر اقلیما «بابا زار بندرلنگه»، محمود وطن‌خواه از کنگ، حیدر نوایی سرنا نواز میناب، رجب سپهری‌پور معروف به بدری مون نوازنده نی‌جفتی از بوشهر، خدر شیخ ابولی خیام‌خوان از بوشهر، ، عبدالرسول غریبی به نمایندگی از گروه «نِیمه» بوشهر، احمدعلی شریفی نوازنده نی‌انبان و نی جفتی از بوشهر، کرامت قنبری‌نژاد شروه‌خوان از بوشهر، ابو مرجان نوازنده گلن و ربابه از اهواز، مجید پاکدل نوازنده نی‌جفتی از بوشهر، عبدالکریم پاک‌سیرت نوازنده، خواننده و پژوهشگر شوشتر و دزفول، ماما کاظمیه «ماما زار» از خوزستان و ابراهیم شریف‌زاده خواننده خراسان اهدا کردند.

علی مرادخانی – معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – اظهار داشت:‌ توجه به موسیقی نواحی جزو برنامه‌های معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، به‌طوری که با برپایی هفته‌های فرهنگی ایران در کشورهای خارجی گروه‌های مختلف موسیقی نواحی در این رویدادها حضور پررنگی داشته باشند.
وی یاد آور شد: در سال‌های گذشته ما شاهد این بودیم که به موسیقی نواحی توجه چندانی نمی‌شد، اما همین موسیقی به جایی رسید که حالا بعد از چند سال مردم برای شنیدن آن پول هزینه می‌کنند. به اعتقاد من موسیقی نواحی به درجه‌ای رسیده است که می‌توان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد.
مرادخانی در ادامه گفت: امیدوارم این فستیوال همواره پایدار بماند، چراکه اعتقاد نداریم همه کارها را باید دولت انجام دهد. ما وظیفه داریم امکانات خود را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم تا یک مجموعه بتواند به درستی کار خود را انجام دهد. به همین دلیل، آمادگی کامل داریم که این حمایت را ادامه دهیم و البته امیدوار هستیم بنگاه‌های اقتصادی این علاقه را داشته باشند تا در این حمایت، ما را همراهی کنند.

 

در بخش‌هایی از این مراسم، نماهنگی‌هایی با موضوع اجراهای دومین فستیوال موسیقی آینه‌دار، روند برگزاری دومین دوره‌ی فستیوال، معرفی درگذشتگان دور نخست فستیوال و همچنین فیلمی درباره‌ی زندگی زنده یاد غلام مارگیری هنرمند برجسته هرمزگان که 10 روز پیش از اجرایش در فستیوال آیینه‌دار امسال درگذشت، پخش شد.

در بخش های دیگری از آیین اختتامیه دومین فستیوال موسیقی نواحی (آینه دار) پسر و نوه‌های غلام مارگیری نیز به اجرای موسیقی آیینی خود پرداختند.
دومین فستیوال موسیقی نواحی و آیینی «آینه‌دار» با اجرای گروه موسیقی زار از قشم به پایان رسید.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

مهدی نیرومند - مریم نیک پور- حسن مرادی