آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

هنرنمایی “رَزیف”خوانان هرمزگان در اختتامیه جشنواره عکس خلیج فارس

گروه موسیقی رزیف در میان استقبال پرشور علاقمندان با اجرای موسیقی آیینی، زینت بخش مراسم پایانی جشنواره عکس خلیج فارس بود. به گزارش ستاد خبری سوّمین جشنواره بین المللی فرهنگی –  هنری خلیج فارس، این گروه 30 نفره به مدیریت اداره ویژه فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم در محوطه فرهنگ سرای طوبی به (ادامه مطلب)

رزيف

گروه موسیقی رزیف در میان استقبال پرشور علاقمندان با اجرای موسیقی آیینی، زینت بخش مراسم پایانی جشنواره عکس خلیج فارس بود.

به گزارش ستاد خبری سوّمین جشنواره بین المللی فرهنگی –  هنری خلیج فارس، این گروه 30 نفره به مدیریت اداره ویژه فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم در محوطه فرهنگ سرای طوبی به اجرای برنامه پرداخت و با همراهی هنردوستان درسالن برگزاری آیین اختتامیه جشنواره عکس نیز به اجرای برنامه ادامه داد و حال و هوای  خاصی را به این جشنواره بخشید.

موسیقی رزیف از آیین های کهن هرمزگان است که قطعات آن در قالب قصه ها و روایت های دریا، موسیقی دریا و موسیقی جمع آوری محصول صید و صیادی است.

موسیقی رزیف شرح اتفاقات سفر دریایی برای ملوان هاست که از زمان کشیدن لنگر و بادبان آغاز می شود و تا بازگشت به مبدأ ادامه دارد.

ملوانان این موسیقی را در قالب موسیقی کار اجرا می کردند که خود شامل چندین بخش می شود و به عنوان مثال در بخشی از سفر برای در امان ماندن از طوفان و باران ذکر حضرت رسول (ص)می خواندند.

قدمت این موسیقی به حدود هزار سال پیش که ساکنان بندر کنگ و بندر مروارید(بندرلنگه فعلی یا گوگانا) جزیره هرمز و جزیره قشم از راه دریا تجارت پارچه و ادویه می کردند، برمی گردد.

هنرمندان این گروه که همگی ازملوانان و دریا نوردان قدیمی استان هستند تاکنون در جشنواره های مختلف کشور از جمله جشنواره فجر، ایران شناسی و گردشگری به اجرای برنامه پرداخته اند.

این گروه هم چنین قرار است در مراسم پایانی سوّمین جشنواره بین المللی خلیج فارس روز ملی خلیج فارس (دهم اردیبهشت)ماه با حضور مدیران عالی کشور در بندرعباس برگزار می گردد، به هنرنمایی بپردازد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

محمد سایه‌بانی - فاطمه مکی‌نیا