آخرین اخبار

پربیننده ترین خبرها

اجرای گروه موسیقی “رزیف” در اختتامیه جشنواره خلیج فارس

گروه موسیقی رزیف با اجرای موسیقی آیینی به هنرنمایی در اختتامیه سوّمین جشنواره بین المللی خلیج فارس خواهد پرداخت. به گزارش ستاد خبری سوّمین جشنواره بین المللی فرهنگی –  هنری خلیج فارس، دبیراجرایی این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار ما با اعلام این خبرگفت: این گروه 30نفره به مدیریت اداره ویژه فرهنگ و (ادامه مطلب)

رزيف

گروه موسیقی رزیف با اجرای موسیقی آیینی به هنرنمایی در اختتامیه سوّمین جشنواره بین المللی خلیج فارس خواهد پرداخت.

به گزارش ستاد خبری سوّمین جشنواره بین المللی فرهنگی –  هنری خلیج فارس، دبیراجرایی این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار ما با اعلام این خبرگفت: این گروه 30نفره به مدیریت اداره ویژه فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

انوشیروان پیشداردر ادامه افزود: این موسیقی که به قدمت خلیج فارس بازمی گردد قطعات آن در قالب قصه‌ها و روايت‌هاي دريا، موسيقي دريا و موسيقي جمع‌آوري محصول و صيد و صيادي است.

وی تصریح کرد: موسيقي رزيف شرح اتفاقات سفر دريايي براي ملوان‌هاست که از زمان کشيدن لنگر و بادبان آغاز مي‌شود و تا بازگشت به مبدأ ادامه دارد.

وی ادامه داد: ملوان‌ها اين موسيقي را در قالب موسيقي کار اجرا مي‌کردند که خود شامل چندين بخش مي‌شود، مثلاً در بخشي از سفر براي در امان ماندن از شر طوفان و باران ذکر حضرت رسول (ص)مي‌خواندند.

دبیراجرایی سو،مین جشنواره بین المللی خلیج فارس در ادامه تشریح قدمت این موسیقی یادآورشد: از زماني که دريانوردي ايجاد شد اين نوع موسيقي هم رواج يافت به عبارت ديگر قدمت اين موسيقي به قدمت خليج‌فارس باز مي‌گردد که  از حدود هزار سال پيش که ساکنان بندر کنگ و بندر مرواريد(بندرلنگه فعلي يا گوگانا)،خود جزيره هرمز و جزيره قشم از طريق دريا تجارت پارچه و ادويه مي‌کردند، اين موسيقي کاربرد داشته است.

پیشدار درخاتمه گفت: هنرمندان این گروه که همگی ازملوانان و دریا دیده های قدیمی استان هستند تاکنون در جشنواره های مختلف کشور از جمله جشنواره فجر، ایران شناسی ، گردشگری و… به اجرای برنامه پرداخته اند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

محمد سایه‌بانی - فاطمه مکی‌نیا